Ekokırım
Ecocide
- Tez No: 946705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
En genel anlamıyla çevre katliamı olarak tanımlanabilecek ekokırımın; uzay da dahil olmak üzere evrenin maruz kaldığı çevresel tahribat ve yıkım göz önüne alındığında, çevresel zarar meydana gelmeden önce caydırıcı bir etki yaratacak şekilde ve zarar meydana geldikten sonra ise eski hale getirme, tazminat ve cezai müeyyide mekanizmalarını içerecek biçimde suç olarak düzenlenmesi, giderek büyüyen bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu itibarla, çalışmamızın ilk bölümünde bazı çevresel tahribatların neden ekokırım olarak tanınmasına ihtiyaç duyulduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu saikle, ilk bölümde böylesi bir ihtiyacı zuhur ettiren felsefi temellerin sorgulanmasını, uluslararası çevre hukukunun tarihsel süreciyle temel ilkelerinin ele alınmasını, mevcut uluslararası sorumluluk hukukunun çevresel zarar perspektifinde irdelenmesini gerektirmiş; mevcut çevre, insan hakları, insancıl ve ceza hukukunun neden çevreyi korumada yetersiz kaldığı ve ceza hukuku alanında neden bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu soruları genişçe cevaplandırılmıştır. İkinci bölümde, ekokırım kavramının tarihsel arka planı ile incelendikten sonra ekokırıma yönelik uluslararası doktrinde yer alan hem ekokırımın tanımına hem de unsurlarına yönelik neredeyse tüm öneriler değerlendirilmiş ve ekokırım ile uluslararası hukukta hangi boşluğun doldurulacağı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise belirli bir eşiği aşan çevresel tahribatların ekokırım düzenlemeleriyle cezalandırılması, iki somut vaka üzerinden analiz edilmiştir. Bu önerilerin savaş zamanındaki tezahürü için Gazze Soykırımı; barış zamanı senaryosu için ise Brezilya Bolsonaro hükümeti uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In its broadest sense, ecocide—defined as the extensive destruction of the environment—has emerged as an increasingly urgent issue in light of widespread environmental degradation, including that extending into outer space. This necessitates the recognition of ecocide as a criminal offense, incorporating deterrent mechanisms prior to the occurrence of harm, and post-damage measures such as restoration, compensation, and penal sanctions. Accordingly, the first chapter of this study seeks to explain why certain forms of environmental degradation must be recognized as ecocide. To this end, the chapter explores the philosophical foundations that give rise to such a need, analyzes the historical development and core principles of international environmental law, and examines the current framework of international responsibility law from the perspective of environmental harm. It also addresses, in depth, why existing environmental, human rights, humanitarian, and criminal law regimes remain inadequate for protecting the environment, and why there is a necessity for regulation within the field of criminal law. The second chapter delves into the historical background of the concept of ecocide and evaluates nearly all of the definitions and proposed elements of ecocide as found in international doctrine. The chapter further seeks to demonstrate which legal gaps in international law the recognition of ecocide would fill. In the third and final chapter, environmental destruction that exceeds a certain threshold is analyzed through the lens of proposed ecocide regulations, using two case studies. The Gaza Genocide is examined as an example of ecocide during wartime, while the environmental policies of the Bolsonaro administration in Brazil serve as a case study for peacetime scenarios.