Tüketici davranışlarında statü kaygısı ve yeni medya araçlarının rolü
Status concern in consumer behavior and the role of new media tools
  1. Tez No: 946708
  2. Yazar: FATMA KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireyler belirli malları tüketirken bunların kullanım faydasından çok tükettiği ürünün kendisini̇ toplumda nasıl bir konuma yerleştireceğine önem verdiği için satın alma işleminde toplumun diğer üyelerinin etkisinde kalmaktadır. Toplumsal hayattaki konumuna ve kişiler tarafından nasıl algılandığında önem veren bireyler statü kaygısıyla tüketim kararlarını şekillendirmektedir. Kişilerin etkisinde kaldığı, kendisini̇ karşılaştırdığı bireyler o kişinin referans grubunu oluşturmaktadır. Geleneksel medya araçlarıyla beraber referans grupları genişlemiş, bireylerin yakın çevrelerinin dışındaki kişiler de tüketim kararları üzerinde etkili̇ olmaya başlamış, yeni̇ medya araçlarının kullanımı ise referans gruplarında daha büyük bir genişlemeye yol açarken tüketimi̇ sergileme imkânı sunduğu için statü kaygısını arttırmıştır. Çalışmamızda statü kaygısı ve referans gruplarına dair kavramsal bir çerçeve sunulup bahsi geçen iki değişkenin nedenleri̇ ele alınacak ve medya araçlarının değişirken statü kaygısında meydana getirdiği etkiler incelenecektir. Geleneksel medyanın hâkim olduğu dönemlerde etkileşimin tek taraflı olması anlam tüketimini ve dolayısıyla statü kaygısını daha az etki etmesi, yeni medyanın çift taraflı etkileşiminin ise bireylerin ihtiyaç dışı tüketimi arttırması ve statü kaygısına daha fazla etki etmesi beklenmektedir. Değişimin incelenmesi için üniversite öğrencileri ve personeli ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir Anket çalışmamızın sonuçları ile statü kaygısıyla yapılan tüketim ve referans grupları arasındaki̇ etki̇ araştırılacak ve yeni̇ medya araçlarıyla beraber statü kaygısında ve referans gruplarında meydana gelen değişim incelenecektir. Bireylerin tüketim kararlarında markaya verdikleri önem belirli demografik değişkenler ve sosyal medyada yaptıkları paylaşım sıklığı üzerinden incelenmiştir. Betimsel istatistikler ve regresyon analizi kullanılarak daha önce ilgili alanda yapılan çalışmalarla sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmamız statü kaygısı ve referans gruplarına dair literatüre destekler nitelikte olup bireylerin tüketim kararlarında rasyonel olmadığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
When individuals consume certain goods, they are influenced by other members of the society in the purchasing process because they care more about the position of the product they consume in society rather than their utility. Individuals who care about their position in social life and how they are perceived by others shape their consumption decisions with status concerns. The individuals that individuals are influenced by and compare themselves with constitute the reference group of that person. With the use of traditional media tools, reference groups have expanded and people outside the immediate environment of individuals have started to have an impact on consumption decisions, while the use of new media tools has led to a greater expansion in reference groups and increased status concerns as it offers the opportunity to exhibit consumption. Our study will present a conceptual framework of status concern and reference groups, discuss the causes of these two variables and examine the effects of changing media tools on status concern. It is expected that the unilateral nature of the interaction during the periods when traditional media was dominant would have less impact on meaning consumption and thus status anxiety, whereas the bilateral interaction of new media is expected to increase non-essential consumption in individuals and have a greater impact on status anxiety. In order to examine the change, a survey was conducted with university students and staff. The results of our survey will be used to investigate the influence between status-conscious consumption and reference groups and to examine the change in status-consciousness and reference groups with new media tools. The importance that individuals attach to the brand in their consumption decisions is analyzed through certain demographic variables and the frequency of their social media posts. Descriptive statistics and regression analysis are used to compare the results with previous studies in the related field. Our study supports the literature on status concern and reference groups and concludes that individuals are not rational in their consumption decisions.