Rus edipleri ve basını çerçevesinde 1875 Bosna-Hersek ve 1876 Bulgaristan ayaklanmaları
- Tez No: 946709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen 1875 Bosna-Hersek ve 1876 Bulgaristan isyanlarını merkeze alarak, dönemin ideolojilerini, Rus toplumunu ve politik gelişmelerini ele almaktadır. Çalışmada, söz konusu isyanlar, farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmiş, özellikle Rus edipleri ve dönemin Rus gazeteleri üzerinden bu olaylara yönelik yaklaşımlar incelenmiştir. Ayrıca, Rus edebiyatının önde gelen isimlerinin gazeteler ve edebi eserler aracılığıyla isyanlara dair Rus halkı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Böylece on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında edebi ve gazetecilik faaliyetlerinin Rus toplumunun Balkan isyanlarına yönelik tutumunu nasıl şekillendirdiği tartışmaya açılmıştır. Petro dönemiyle birlikte güç kazanan Rusya'nın Balkan politikası, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında son seviyeye ulaşmıştır. Bu süreçte, Rus ediplerinin Slavcılık ve Panslavizm düşünceleri doğrultusunda halkı etkilemedeki rolleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Panslavizmin yükselişi ile 1875 Bosna-Hersek ve 1876 Bulgaristan isyanları ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Rus yazarlarının Balkan isyanlarına olan etkileri incelenirken, üçüncü bölümde dönemin Rus gazeteleri aracılığıyla Balkan isyanlarının yansımaları değerlendirilmektedir. Rus yazarlarının edebi eserleri ve dönemin gazeteleri, bu dönemin politik ve ideolojik dinamiklerini anlamak açısından önemli bir kaynak teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the 1875 Bosnia-Herzegovina and 1876 Bulgarian uprisings, which occurred in the second half of the 19th century, to examine the ideologies, Russian society, and political developments of the period. In this thesis, the uprisings are analyzed from a unique perspective, with a particular focus on the approaches of Russian writers and the Russian press of the time. Moreover, the influence of prominent figures in Russian literature on the public's perception of these uprisings, through newspapers and literary works, is analyzed. In this context, the study explores how literary and journalistic activities shaped in the second half of the 19th century Russian society's attitudes toward the Balkan uprisings. Russia's Balkan policy, which gained momentum during the Petrine era, reached its peak in the second half of the 19th century. In this process, the role of Russian writers in influencing the public through Slavophile and Pan-Slavist ideas is examined. The first chapter of the study addresses the rise of Pan-Slavism and the 1875 Bosnia-Herzegovina and 1876 Bulgarian uprisings. The second chapter focuses on the influence of Russian writers on the Balkan uprisings, while the third chapter evaluates the reflections of these uprisings in the Russian newspapers of the period. The literary works of Russian writers and the newspapers of the period serve as crucial sources for understanding the political and ideological dynamics of this era.