Diyabetik hastalarda katarakt cerrahisinin OCTA ile ölçülen retinal perfüzyon parametreleri üzerine etkisi
The effect of cataract surgery on retinal perfusion parameters measured by OCTA in diabetic patients
- Tez No: 946714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada retinopati bulgusu olmayan veya yalnızca hafif nonproliferatif diyabetik retinopatisi olan diyabetik hastalarda, katarakt cerrahisi öncesi ve sonrası OKTA ile ölçülen retinal vasküler parametrelerdeki değişimlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamıza, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne Nisan 2024 - Ocak 2025 arasında başvuran, dahil olma kriterlerini karşılayan, kliniğimizde katarakt cerrahisi geçirmiş 24 hastanın toplam 44 gözü dahil edilmiştir. OKTA yöntemi ile değerlendirilen parametreler retinal vasküler dansite (VD), perfüzyon dansitesi (PD), foveal avasküler zon (FAZ) alanı, FAZ çevresi ve FAZ sirkülaritesidir.Elde edilen sonuçlar, katarakt cerrahisi sonrası retinal vasküler parametrelerde anlamlı iyileşmeler olduğunu göstermiştir. Özellikle santral, iç ve dış makula bölgelerinde damar yoğunluğu ve perfüzyon değerleri cerrahi sonrasında belirgin olarak artmıştır. FAZ alanında ve şekil düzgünlüğünü ifade eden sirkülaritede de anlamlı artış olduğu gözlenmiştir. Çalışmamız, diyabetik hastalarda klinik olarak belirgin diyabetik retinopati olmasa bile OKTA yöntemiyle saptanabilen mikrovasküler değişikliklerin olduğunu ve bu değişimleri ifade eden OKTA parametrelerinin katarakt cerrahisinden sonra anlamlı artış gösterdiğini ortaya koymuştur.Sonuç olarak, çalışmamız OKTA'nın diyabetik hastalarda retinal vasküler değişiklikleri erken dönemde ve invaziv olmayan bir şekilde tespit edebildiği önemli parametrelerinin, katarakt cerrahisinden sonra daha doğru değerlendirilebileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu sonıuçlar kataraktı olan diyabetik hastalarda OKTA parametrelerinin doğru değerlendirilebilmesi açısından katarakt cerrahisinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate retinal vascular changes before and after cataract surgery in diabetic patients who either had no retinopathy or only mild nonproliferative diabetic retinopathy. The study included a total of 44 eyes from 24 patients who underwent cataract surgery at Mersin University Faculty of Medicine Hospital between April 2024 and January 2025 and met the inclusion criteria. Optical coherence tomography angiography (OCTA) was utilized to evaluate retinal vascular parameters specifically vascular density (VD), perfusion density (PD) and the area and perimeter of the foveal avascular zone (FAZ). The results indicated significant improvements in retinal vascular parameters following cataract surgery. In particular, vessel density and perfusion density markedly increased in the central, inner and outer macular regions postoperatively. Additionally, significant changes were observed in the FAZ area and circularity, reflecting improved retinal microvascular structure and perfusion. The study demonstrated that microvascular changes can be detect by OCTA exist in diabetic patients even without clinically apparent diabetic retinopathy and cataract surgery has positive effects on these alterations. In conclusion, our research highlights OCTA's potential for early, non-invasive detection of retinal vascular changes in diabetic patients and underscores the beneficial effects of cataract surgery on retinal perfusion. These findings are crucial for improving ophthalmological follow-up and treatment management in diabetic individuals.