Ücret adaleti, iş güvencesi ve sosyal desteğe yönelik algının iş motivasyonuna etkisinde iyi oluş halinin aracı rolü ve konuyla ilgili bir araştırma
An empirical study on the mediating role of well-being in the effect of perceived wage justice, job security, and social support on work motivation
  1. Tez No: 946719
  2. Yazar: RAHİLE GÜRAN GÖVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu araştırma, ücret adaleti, iş güvencesi ve sosyal destek algılarının iş motivasyonu üzerindeki etkilerini ve bu etkide iyi oluş halinin aracılık rolünü incelemektedir. Çalışmada, ücret adaletinin alt boyutları (içsel, dışsal, bireysel ve prosedürel adalet), iş güvencesi ve sosyal destek (aile, arkadaş ve diğer sosyal destek kaynakları) gibi temel değişkenlerin, çalışanların iş motivasyonu üzerindeki etkileri ele alınmış, iyi oluş halinin bu etkilerdeki rolü detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma, Türkiye enerji sektöründe faaliyet gösteren bir termik santralde çalışan 732 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, anket yöntemiyle toplanmış ve elde edilen sonuçlar korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ücret adaleti, iş güvencesi ve sosyal destek algılarının iş motivasyonu üzerinde hem doğrudan hem de iyi oluş hali aracılığıyla anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Bağımsız değişkenlerin tamamında iyi oluş halinin aracılık etkisi, değişkenlerin iş motivasyonu üzerindeki etkisini güçlendirmiştir. Çalışmanın önemli amaçlarından biri, iş motivasyonu üzerinde ücret adaleti, sosyal destek ve iş güvencesi değişkenlerinden hangisinin daha etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bulgular, iş motivasyonu üzerinde en güçlü etkiye sahip değişkenin iş güvencesi algısı olduğunu göstermektedir. İş güvencesi algısı, hem doğrudan hem de iyi oluş hali aracılığıyla iş motivasyonu üzerinde anlamlı bir etki yaratmıştır. Ücret adaletinin alt boyutları arasında ise içsel ücret adaletinin en yüksek etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sosyal destek açısından, aile kaynaklı destek algısının iş motivasyonu üzerinde diğer sosyal destek kaynaklarına kıyasla daha yüksek bir açıklayıcılık sunduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, çalışan motivasyonunu artırmaya yönelik politikaların geliştirilmesinde önemli bir rehber niteliği taşımaktadır. Ücretlendirme süreçlerinde adalet ve şeffaflığın sağlanması, çalışanların güven duygusunu güçlendirecek uzun vadeli istihdam politikalarının benimsenmesi ve sosyal destek mekanizmalarının etkin bir şekilde uygulanması, iş motivasyonunu artırmada kritik faktörler olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, iyi oluş halinin iş motivasyonu üzerindeki etkilerde merkezi bir rol oynadığı göz önüne alındığında, çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını destekleyecek, iş-yaşam dengesini teşvik edecek uygulamaların kurumsal stratejilere entegre edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışanların bireysel ihtiyaçlarına duyarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir politikalar geliştirilmesi, organizasyonel performansı artırmada temel bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of pay equity, job security, and social support perceptions on work motivation, as well as the mediating role of well-being in these relationships. The study explores the impacts of key variables, including the dimensions of pay equity (internal, external, individual, and procedural), job security, and social support (from family, friends, and other sources), on employees' work motivation, with a detailed analysis of the role of well-being as a mediator. The research was conducted with the participation of 732 employees working at a thermal power plant operating in the energy sector in Turkey. Data were collected through a survey method and analyzed using correlation and regression analyses. The findings demonstrate that pay equity, job security, and social support perceptions have both direct and indirect significant effects on work motivation, with well-being playing a mediating role. The mediating effect of well-being strengthened the relationship between all independent variables and work motivation. One of the primary objectives of the study is to identify which variable—pay equity, social support, or job security—has the most substantial impact on work motivation. The findings reveal that job security has the strongest effect on work motivation, both directly and through the mediating role of well-being. Among the dimensions of pay equity, internal pay equity was found to have the most significant impact. Regarding social support, family-based support perceptions demonstrated the highest explanatory power compared to other sources of social support. These findings provide critical insights for developing policies aimed at enhancing employee motivation. Ensuring fairness and transparency in compensation processes, adopting long-term employment policies that strengthen employees' sense of security, and implementing effective social support mechanisms emerge as crucial factors for improving work motivation. Furthermore, considering the central role of well-being in these relationships, it is essential to integrate initiatives into corporate strategies that promote employees' physical and psychological health and encourage work-life balance. Developing inclusive, sustainable, and responsive policies tailored to individual employee needs is suggested as a fundamental approach to enhancing organizational performance.