Akıl hastası üzerindeki bakım ve gözetim yükümlülüğünün ihlali suçu
The crime of breach of obligation to take care and look after a person suffering mental illness
- Tez No: 946724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmamızın konusunu 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 175'nci maddesinde düzenlenen“Akıl Hastası Üzerindeki Bakım ve Gözetim Yükümlülüğünün İhlali Suçu”oluşturmaktadır. Türk Ceza Kanunu akıl hastalarının başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olabilecek davranışları yönünden bakım ve gözetim yükümlüsünün ihmalini cezalandırma yoluna gitmiştir. Bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 'Topluma Karşı Suçlar' başlıklı birinci bölümünde yer verilen ve genel tehlike yaratan suçlardan birisi olarak kabul edilen bu suç tipine ilişkin olarak tarihsel süreçte akıl hastalarına yönelik toplumların ve kanunların bakış açısı incelenmiştir. Akıl hastalarının başkalarına yönelik yarattığı tehlikenin cezalandırılması ile korunan hukuksal değerin ne olduğu tartışılmıştır. Suça ilişkin ceza hukuku genel ilkeleri uyarınca değerlendirmelerde bulunulmuştur. Suçun faili olabilecek kimseler ayrıntılı bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır. Suçun failinin kimler olabileceğinin tespiti amacıyla diğer kanun ve yönetmeliklerden faydalanılmıştır. Bakım ve gözetim yükümlüsü olan kişilerin bu yükümlülüklerinin nelerden kaynaklandığı irdelenmiştir. Failin bakım ve gözetim yükümlülükleri tespit edilerek, hangi ihmali hareketlerinin suç tipindeki hareket olarak nitelendirilebileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde diğer suçlar ile farkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“The Crime of Breach of Obligation to Take Care and Look After a Person Suffering Mental Illness”, regulated under Article 175 of the Turkish Penal Code. Turkish Criminal Code has resorted to punishing violations of care and supervision responsibilities by mental patients in terms of their behavior that may be dangerous to the life, health or property of others. In this study, the perspective of societies and laws towards the mentally ill in the historical process regarding this type of crime, which is included in the First Section of the Turkish Criminal Code No. 5237 titled 'Crimes Against Society' and is accepted as one of the crimes that create general danger, is examined. The legal value protected by punishing the danger posed by the mentally ill to others is discussed. Evaluations are made in accordance with the general principles of criminal law regarding the crime. The persons who may be the perpetrators of the crime have been examined in detail. Other laws and regulations have been utilized in order to determine who may be the perpetrators of the crime. In this direction, the obligations of the persons who are obliged to care and supervision are examined. The care and supervision obligations of the perpetrator, it has been tried to determine which negligent behaviors can be characterized as criminal acts. In the third part of the study, the differences with the other crimes were discussed.