Türk Medeni Kanununda katılma alacağının ödenmesi, ertelenmesi, güvence ve faiz
Payment, deferral, guarantee, and interest concerning the claim for participation in acquired property
- Tez No: 946727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Edinilmiş mallara katılma rejiminde, katılma alacağının ödenmesini konu olan TMK'nın 239. Maddesinde, katılma alacağının ne şekilde ödeneceği, hangi durumlarda borçlu eşin ödemelerin ertelenmesini isteyebileceği, faiz ve güvence isteyebilme konuları düzenlenmiştir. Buna göre katılma alacağı borcu, ayın veya para olarak ödenebilir. Borcun ne şekilde ödeneceğini seçme yetkisi borçlu olan eşe aittir. Kanun maddesinin ikinci fıkrasında katılma alacağı borcunun derhal ödenmesinin borçlu eş için ciddi güçlükler doğurması halinde, borçlu eşin borcun bir süre ertelenmesini isteyebileceği düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile borçlu eşine katılma alacağı borcunu derhal ödemesi durumunda zor durumda kalabileceği göz önünde bulundurularak borcunu bir süre erteleme hakkı tanınmıştır. Maddenin son fıkrasında ise borcun ödenmesinde alacaklı eşin de menfaatleri gözetilmiş ve katılma alacağına tasfiyenin sona ermesinden başlayarak faiz yürütüleceği ve alacaklının durum ve koşulların gerektirmesi halinde ayrıca borçlu eşten güvence isteyebileceği düzenlenmiştir. Hazırlamış olduğumuz bu çalışmamızda TMK'nın 239 maddesinin düzenlenme amacı, borçlu ve alacaklı eş lehine getirmiş olduğu faydalar, katılma alacağının hukuki niteliği, hükmün uygulama alanları ve ödemenin diğer hukuki kurumlar ile benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the regime of participation in acquired property, the payment of the participation receivable is regulated in Article 239 of the Turkish Civil Code numbered 4721, which is about the payment of the participation receivable, in which cases the debtor spouse can request the postponement of payments, and the issues of requesting interest and guarantee. Accordingly, the participation receivable debt can be paid in the goods or in money. The authority to choose how the debt will be paid belongs to the debtor spouse. The second paragraph of the law article regulates that if the immediate payment of the participation receivable debt creates serious difficulties for the debtor spouse, the debtor may request the postponement of the debt for a period of time. With this regulation, the debtor spouse is granted the right to postpone his/her debt for a period of time, considering that he/she may be in a difficult situation if he/she pays the participation receivable debt immediately . In the last paragraph of the article, the interests of the creditor spouse are taken into consideration in the payment of the debt and it is regulated that interest will be charged on the participation receivable starting from the end of the liquidation and that the creditor may also request guarantee from the debtor spouse if the situation and conditions require it. In this study we have prepared, the purpose of the regulation of Article 239 of the TMK, the benefits it brings in favor of the debtor and creditor spouse, the legal nature of the participation claim, the application areas of the provision and the similarities and differences of the payment with other legal institutions have been examined.