Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde kiracı aleyhine düzenleme yasağı
Prohibitions of arrangements against the lessee in housing and roofed workplace lease aggrements
  1. Tez No: 946728
  2. Yazar: BİRGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 346 hükmünde düzenlenen konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı aleyhine düzenleme yasağı konusu incelenmiştir. Kira sözleşmelerinde özellikle de konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde daha zayıf konumda bulunan kiracıların korunması adına özel düzenlemeler yapılması ihtiyacı duymuştur. Bu düzenlemelerden biri de 346. maddede yer alan kiracı aleyhine düzenleme yasağıdır.Tez çalışmamızda öncelikle kira sözleşmesi ve konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri kavramları kısa bir şekilde açıklanmıştır. Bu kapsamda TBK 346. maddesinin amacı, bu hükme getirilen eleştiriler, yasağın uygulama alanı, yasağın istisnaları, yasağa aykırılığın sonuçları, kiracı lehine olan diğer düzenlemeler ile bağlantısı gibi birçok başlığa çalışmamızda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the prohibition of arrangement against the lessee in housing and roofed workplace leases regulated under Article 346 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. In order to protect the tenants who are in a weak position in lease agreements, especially in residential and roofed workplace lease agreements, special regulations are needed. One of these regulations is the prohibition of arrangement against the tenant in Article 346. In our thesis, firstly, the concepts of lease agreement and housing and roofed workplace lease agreements are briefly explained. Then, the purpose of Article 346, the criticisms brought to this provision, the application area of the prohibition, the exceptions to the prohibition, the consequences of violation of the prohibition, and its connection with other regulations in favor of the lessee are included in our study.