Konut ve çatılı işyeri kirlarında kiracı aleyhine düzenleme yasağı
Prohibition of regulations against the tenant in residential and roofed workplace rentals
  1. Tez No: 967522
  2. Yazar: SİBEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, kanun koyucunun kira hukuku düzenlemelerinde kabul ettiği kiracının korunması ilkesinin bir sonucu olarak Türk Borçlar Kanunu'nun konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri özelinde düzenlenen,“Kiracı Aleyhine Düzenleme Yasağı”başlığını taşıyan 346. maddesinin literatür ve yargı kararları kapsamında incelenmesidir. Bu amaç temelinde kiracı aleyhine düzenleme yasağına dayanak olan ilkeler, hükümdeki iki cümleye yönelik Yargıtay uygulaması, doktrin görüşleri ve hükmün erteleme döneminde verilmiş yargı kararları analiz edilerek incelenecektir. Çalışmamızın birinci bölümde, öncelikle, kira sözleşmelerinin hukuki niteliği anlatılmış ve konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin uygulama alanına dahil olan sözleşme türleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, kiracı aleyhine düzenleme yasağının temelini oluşturan ve kanun koyucu tarafından kabul edilen kira hukukunun temel ilkeleri açıklanmış olup devamında kiracı aleyhine düzenleme yapma yasağının nedenleri ve sınırları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk Borçlar Kanunu'nun 346. maddesindeki düzenlemelere yönelik doktrindeki görüşlere, maddenin uygulanmasının ertelendiği dönemde ve ertelemenin sona erdiği dönemde verilen kararların nitelikleri açıklanmış ve bu kararların analizi gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında ulaşılan sonuç; kira hukukunda kabul gören kiracının korunması ilkesinin konut ve çatılı işyeri kiralarına özgü düzenlemelerdeki görünümlerinden biri olan Türk Borçlar Kanunu'nun 346. maddesinin iki cümlesinin kiracının kiraya verene karşı farklı menfaatlerini korumaya yönelik olduğu ve tarafların anlaşarak dahi kamu düzenini ilgilendiren bu maddeye aykırı düzenlemeler yapamayacağıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Article 346 of the Turkish Code of Obligations, titled“Prohibition of Provisions Against the Tenant”, within the context of residential and roofed workplace lease agreements, as a consequence of the legislator's adoption of the principle of tenant protection in lease law. In line with this objective, the study analyzes the underlying principles of the prohibition of provisions against the tenant, the jurisprudence of the Court of Cassation concerning the two sentences contained in the provision, doctrinal perspectives, and judicial decisions rendered during the period in which the provision's enforcement was suspended. The first chapter outlines the legal nature of lease agreements and identifies the types of contracts that fall within the scope of residential and roofed workplace leases. The second chapter focuses on the fundamental principles of lease law that serve as the foundation for the prohibition and examines the reasons for and limits of such prohibition. The third chapter evaluates doctrinal interpretations of Article 346, analyzes the legal nature of judicial decisions issued both during the postponement and implementation phases of the article, and provides a comparative assessment of these rulings. The findings of this study suggest that the two sentences of Article 346, which represent a specific application of the principle of tenant protection in residential and roofed workplace leases, are designed to safeguard distinct interests of the tenant vis-à-vis the landlord. Accordingly, since the provision pertains to public order, any contractual arrangement that contradicts it—even if mutually agreed upon by the parties—shall be deemed invalid.