Anayasa Mahkemesi kararları ışığında vergi hukuku bakımından somut norm denetimi
Concrete norm control in tax law in light of the Constitutional Court decisions
- Tez No: 946729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF EMRE GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı, vergi hukuku bakımından somut norm denetimine ilişkin başvuru yolunun etkin bir şekilde işletilebilmesi adına izlenmesi gereken adımları ortaya koymaktır. Bu amaç temelinde somut norm denetimi; vergi kanunlarının Anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne taşınan başvurulara ilişkin verilen kararların ışığında incelenecektir. Çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle, vergi hukuku ile anayasa hukuku arasındaki bağlantı tarihsel gelişmeler ışığında ortaya konulmuş olup devamında vergi hukuku bakımından somut norm denetimi yoluna başvuru şartları açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, vergi hukuku bakımından somut norm denetiminin esasını oluşturan ilkeler ve haklar ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise vergi hukuku bakımından somut norm denetiminin sonuçları ile Anayasa Mahkemesi tarafından somut norm denetimi sonucunda verilen kararların nitelikleri açıklanmış ve bu kararların analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuç; vergi hukuku bakımından somut norm denetimi yolunun etkin bir şekilde işletilmesinin, Anayasaya aykırılık taşıyan vergi kanunlarının hukuk aleminde geçersiz kılınarak mükelleflerin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında son derece büyük öneme sahip olduğudur. Vergilendirme faaliyeti ile temel hak ve özgürlükler arasındaki sıkı ilişki dikkate alındığında vergi hukuku bakımından somut norm denetimi yoluna başvuru bilincinin oluşması ve yaygınlaşması elzemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to outline the necessary steps to ensure the effective operation of the application process for concrete norm control in the context of tax law. Based on this objective, concrete norm control will be examined in light of the Constitutional Court's decisions on applications concerning the unconstitutionality of tax laws. In the first section of the study, the relationship between tax law and constitutional law is presented in the context of historical developments, followed by an explanation of the conditions for applying for concrete norm control in tax law. The second section sets out the fundamental principles and rights that form the essence of concrete norm control in tax law. In the third section, the consequences of concrete norm control in tax law and the nature of the decisions rendered by the Constitutional Court in this context are explained, followed by an analysis of these decisions. The conclusion of the study is that the effective operation of the concrete norm control mechanism in tax law is of utmost importance in invalidating tax laws that violate the Constitution within the legal framework, thereby ensuring the protection of taxpayers' fundamental rights and freedoms. Given the close relationship between taxation and fundamental rights and freedoms, raising awareness and promoting the application of concrete norm control in tax law is essential.