Kenevir esaslı aktif karbonun boyayla duyarlılaştırılmış güneş hücrelerinde arka elektrot olarak kullanılması
Use of hemp-based activated carbon as back electrode in dye-sensitized solar cells
  1. Tez No: 946734
  2. Yazar: DERYA BABADAĞ YALVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KANBUR ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Boya duyarlı güneş hücreleri (DSSC), düşük üretim maliyetleri, basit üretim süreçleri ve düşük ışık şiddetinde dahi yüksek verim sunmaları sayesinde son yıllarda oldukça ilgi gören alternatif fotovoltaik sistemler arasında yer almaktadır. Ancak DSSC'lerde karşı elektrot olarak yaygın şekilde kullanılan platin (Pt) hem yüksek maliyeti hem de sınırlı bulunabilirliği nedeniyle sürdürülebilirlik açısından dezavantaj oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Pt'ye çevreci ve ekonomik bir alternatif olarak endüstriyel kenevir atıklarından elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Çalışmamızda NaOH ile kimyasal aktivasyon uygulanarak sentezlenen aktif karbonun gözenek karakterizasyonu sonucunda, malzemenin 1.62-49.48 nm aralığında gözenek boyut dağılımına sahip olduğu ve ortalama gözenek çapının 2.03 nm olduğu belirlenmiştir. Bu, yapının çoğunlukla mezo gözenekli olduğunu göstermektedir. Bu aktif karbon tabanlı karşı elektrotla üretilen DSSC'nin elde edilen enerji dönüşüm verimi ise %2,26 olarak ölçülmüştür. Bu sonuç, endüstriyel kenevir atık bazlı karbon malzemelerin yenilenebilir enerji uygulamalarında potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Dye-sensitized solar cells (DSSCs) have attracted significant attention in recent years as alternative photovoltaic systems due to their low production costs, simple fabrication processes, and high efficiency even under low light intensity. On the other hand, platinum (Pt), which is commonly used as the counter electrode in DSSCs, poses sustainability challenges due to its high cost and limited availability. In this study, activated carbon derived from industrial hemp waste was employed as an eco-friendly and cost-effective alternative to Pt. The activated carbon was synthesized through chemical activation using NaOH. Pore characterization revealed that the material exhibited a pore size distribution ranging from 1.62 to 49.48 nm, with an average pore diameter of 2.03 nm, indicating a predominantly mesoporous structure. The energy conversion efficiency of the DSSC fabricated with this activated carbon-based counter electrode was measured as 2.26%. These results demonstrate the potential of industrial hemp waste-derived carbon materials in renewable energy applications.