Paylı mülkiyette fiili taksim ve fiili taksimin sonuçları
De facto division in co-ownership and its results
- Tez No: 946732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Paylı mülkiyette paydaşlar, TMK m. 689/1 uyarınca paylı mülkiyete konu eşyanın kullanımına ilişkin hususlar üzerinde açık veya örtülü olarak anlaşabilirler. Bazı durumlarda toplumsal alışkanlıklar ve ihtiyaçlar gereği paydaşlar, taşınmaz bir eşyayı fiilen taksim ederek belirli kısımlarını adeta kendi bireysel mülkiyetindeymiş gibi kullanır. Bu durum, öğretide ve uygulamada genellikle“fiili taksim”olarak adlandırılmaktadır. Yargıtay, önüne gelen ilgili uyuşmazlıklarda belirli şartların varlığı halinde paydaşların fiili kullanma biçimini kabul etmiş ve bu kullanıma bazı hukuki sonuçlar bağlamıştır. Fiili taksimin uygulaması da göz önünde bulundurulduğunda, sistematik bir biçimde ele alınması önem arz etmektedir. Bu kapsamda; fiili taksim kavramı ve benzer kurumlardan farkının, fiili taksimin Türk hukukunda ortaya çıkış nedenlerinin, fiili taksimin unsurlarının ve fiile taksime bağlanan hukuki sonuçlarının incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
According to Article 689/1 of the TCC, the co-owners may explicitly or implicitly agree on the matters regarding the use of the property subject to co-ownership. In certain situations, due to societal habits and needs, the co-owners may de facto divide an immovable property and use certain parts of it as if it were their individual property. This situation is generally referred to as 'de facto division' in the doctrine and practice. The Court of Cassation, in the related disputes before it, has accepted the de facto division in the presence of certain conditions and has attached certain legal consequences to it. Considering the practice of de facto division, it is important to analyse it systematically. In this context; the concept of de facto division and its difference from similar institutions, the reasons for the emergence of de facto division in Turkish law, the elements of de facto division, and the legal consequences of de facto division should be examined.