Akciğer rezeksiyonu uygulanan pulmoner karsinoid tümör ve büyük hücreli nöroendokrin karsinomlu vakaların cerrahi morbidite, mortalite ve sağkalım açısından incelenmesi
Evaluation of surgical morbidity, mortality, and survival in patients with pulmonary carcinoid tumor and large cell neuroendocrine carcinoma undergoing lung resection
  1. Tez No: 946755
  2. Yazar: DİLARA CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA İNCEKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Amaç Pulmoner karsinoid tümör ve büyük hücreli nöroendokrin karsinomlar (BHNK) akciğerin nadir görülen ve prognostik olarak farklı seyirler gösteren nöroendokrin tümörleridir. Pulmoner karsinoid tümörler genellikle düşük malignite potansiyeline sahipken BHNK'ler daha agresif seyir gösterebilmektedir. Çalışmamızda kliniğimizde akciğer rezeksiyonu uygulanan pulmoner karsinoid tümör ve BHNK vakalarının cerrahi ve klinikopatolojik olarak mortalite, morbidite ve sağkalım oranlarının retrospektif olarak incelenmesini amaçladık. Bu amaçla toplanan veriler ve sonuçları, gruplar ve alt tipleri arasında karşılaştırma yapılarak literatür eşliğinde tartışıldı. Yöntem ve Gereç Bu çalışmada, Ocak 2009 – Aralık 2023 tarihleri arasında SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, pulmoner karsinoid tümör ve BHNK tanısıyla akciğer rezeksiyonu ve lenf nodu diseksiyonu uygulanan 189 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların preoperatif verileri kapsamında; yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, eşlik eden hastalıklar, Amerikan Cerrahlar Koleji Kalite İyileştirme Programı (ACS-NSQIP) skoru ve Avrupa Kalp Cerrahisi Risk Değerlendirme Sistemi (EuroSCORE II) ile belirlenen cerrahi risk skorları; tanı ve evreleme amacıyla yapılan bilgisayarlı tomografi (BT), pozitron emisyon-bilgisayarlı tomografi (PET-BT) ile maksimum standart tutulum değeri (SUVmax) ve bronkoskopi ile preoperatif olarak saptanan endobronşiyal lezyon (EBL) varlığı değerlendirilmiştir. Operatif süreçte; uygulanan cerrahi yaklaşım ve prosedürler, tümörün anatomik lokalizasyonu, lenf nodu diseksiyonu durumu, çıkarılan lenf nodu sayısı ve tümör boyutu kaydedilmiştir. Operasyon sonrası gelişen komplikasyonlar Clavien-Dindo skorlama sistemi ile derecelendirilmiştir. Postoperatif değerlendirme kapsamında patolojik incelemede; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2021 sınıflandırmasına göre belirlenen tümör alt tipleri tipik karsinoid (TK), atipik karsinoid (AK), BHNK, kombine BHNK (KBHNK) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Ayrıca bu gruplar mitotik aktivite, nekroz varlığı, Ki-67 proliferasyon indeksi , visseral plevra invazyonu, lenf nodu metastazı, cerrahi rezeksiyon sınırları açısından incelenmiştir. Sekizinci ve dokuzuncu Tümör, Nod, Metastaz (TNM) evreleme sistemine göre evrelendirilmiştir. Postoperatif takip süresince uygulanan adjuvan tedaviler, gelişen nüks, metastaz durumları ve sağkalım verileri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-kare testi ve Bonferroni düzeltmesi, korelasyonlar için Spearman analizi, mortalite için lojistik regresyon ve sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi ile Log-Rank testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose Pulmonary carcinoid tumors and large cell neuroendocrine carcinomas (LCNEC) are rare neuroendocrine tumors of the lung that exhibit distinct prognostic behaviors. While pulmonary carcinoid tumors typically have low malignant potential, LCNECs tend to follow a more aggressive clinical course. This study aimed to retrospectively evaluate the clinical, surgical, and clinicopathological outcomes—specifically mortality, morbidity, and survival—of patients with pulmonary carcinoid tumors and LCNEC who underwent lung resection in our center. The collected data and results were compared across tumor subgroups and discussed in light of current literature. Materials and Methods In this retrospective study, 189 patients who underwent lung resection and lymph node dissection for pulmonary carcinoid tumor or large-cell neuroendocrine carcinoma (LCNEC) between January 2009 and December 2023 at the University of Health Sciences, Ankara Atatürk Sanatorium Health Practice and Research Center were evaluated. Eleven patients were excluded due to incomplete electronic or archival data. Preoperative variables included age, sex, smoking history, comorbidities, surgical risk scores based on the American College of Surgeons National Surgical Quality Improvement Program (ACS NSQIP) and the European System for Cardiac Operative Risk Evaluation (EuroSCORE II), computed tomography (CT), maximum standardized uptake value (SUVmax) from positron emission tomography–computed tomography (PET-CT), and preoperatively detected endobronchial lesion (EBL) via bronchoscopy. During the operative period, the surgical approach and procedure performed, anatomical tumor localization, lymph node dissection status, number of resected lymph nodes, and tumor size were recorded. Postoperative complications were graded using the Clavien-Dindo classification system. In the postoperative evaluation, tumors were histopathologically classified according to the 2021 World Health Organization (WHO) classification as typical carcinoid (TC), atypical carcinoid (AC), LCNEC, and combined LCNEC (c-LCNEC). These groups were further analyzed in terms of mitotic activity, presence of necrosis, Ki-67 proliferation index, visceral pleural invasion, lymph node metastasis, and resection margin status. Tumors were staged according to the 8th and 9th editions of the Tumor, Node, Metastasis (TNM) classification system. Data on adjuvant therapies administered in the postoperative period, recurrence, metastasis, and survival were also collected and analyzed. Statistical analyses were performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 26.0. The chi-square test with Bonferroni correction was used for group comparisons, Spearman correlation was applied for relationship analyses, logistic regression was used to assess mortality, and Kaplan-Meier with Log-Rank test was utilized for survival analysis. A p-value of