İzole femur fraktürü olan hastaların acil servis yönetimi
Pain management of patients with isolated femur fractures in the emergency department
  1. Tez No: 946777
  2. Yazar: ŞERİFE BÜŞRA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR AKÇAY, DR. İLKER ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Femur, insan vücudundaki en uzun, en güçlü ve en ağır tübüler kemik olup alt ekstremitede başlıca yük taşıyan kemiklerden biridir. Özellikle aktif yaşlanma sürecinde yaş arttıkça nüfusta artan kalça kırıkları, görülme sıklığıyla önemli bir halk sağlığı sorununu temsil eder. Bilindiği üzeredir ki kırıklar son derece ağrılı yaralanmalardır. Ağrının kendisi hastalar için hoş değildir ve tedavi edilmezse ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası hasta yönetimi sırasında birden fazla komplikasyona yol açar. Son yıllarda gelişmekte olan, periferik sinir blokları (PSB) ve fasya plan blokları (FPB) gibi rejyonel anestezi tekniklerinin, kullanılan ilaçlarda dozu azaltarak sistemik yan etki sıklığında azalma ile hedefe yönelik ve uzun süreli analjezi sağladığı gösterilmiştir. Perikapsüler Sinir Grubu (PENG) bloğu, kalça ekleminin perikapsüler sinirleri etrafına LA ajanların enjeksiyonunu içeren yeni tanımlanmış bir rejyonel anestezi tekniğidir. PENG bloğu, özellikle kalça ekleminden nosiseptif sinyallerin iletilmesinde çok önemli bir rol oynayan femoral ve obturator sinirlerin eklem dallarını hedeflemektedir. Biz bu çalışmamızda izole femur fraktürü tanısı ile acil serviste takibi yapılan hastaların analjezisini sağlamaya yönelik acil servislerde sık tercih edilen yöntemlerin (IV asetaminofen, IV NSAII, IV opioid, femoral sinir blokajı) ve yeni bir blok çeşidi olan PENG bloğun, hastaların analjezisini sağlamaya yönelik analjezik etkileri açısından birbirlerine üstünlüklerini incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The femur is the longest, strongest, and heaviest tubular bone in the human body, and it is one of the primary load-bearing bones of the lower extremity. It represents a significant public health issue, particularly due to the increasing incidence of hip fractures as the population ages. As is well known, fractures are extremely painful injuries. The pain itself is distressing for patients and, if left untreated, can lead to multiple complications during preoperative, operative, and postoperative management. In recent years, emerging regional anesthesia techniques, such as peripheral nerve blocks (PNB) and fascial plane blocks (FPB), have been shown to provide targeted and long-lasting analgesia while reducing systemic side effects by decreasing the dosage of medications used. The Pericapsular Nerve Group (PENG) block is a newly defined regional anesthesia technique that involves the injection of local anesthetic agents around the pericapsular nerves of the hip joint. The PENG block specifically targets the articular branches of the femoral and obturator nerves, which play a crucial role in transmitting nociceptive signals from the hip joint. In this study, we aimed to compare the analgesic efficacy of commonly used methods in emergency departments (IV acetaminophen, IV NSAIDs, IV opioids, femoral nerve block) and the PENG block for patients diagnosed with isolated femur fractures followed in the emergency department.