Fournier gangreni sonucu oluşan penoskrotal defektlerin pediküllü vertikal derin inferior epigastrik arter perforatör flep ile rekonstrüksiyonu ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Reconstruction of penoscrotal defects resulting from Fournier's gangrene with pedicled vertical deep inferior epigastric artery perforator flap and evaluation of long-term outcomes
- Tez No: 946781
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Fournier Gangreni, rekonstrüksiyonu oldukça zorlayıcı olan, penoskrotal bölgenin nekrotizan fasiitidir. Fournier Gangreni nedeni ile yapılan seri debridmanlar sonrası penoskrotal bölgede oluşan küçük – orta boyutlu defektler için cilt greftinden pediküllü fleplere kadar birçok rekonstrüksiyon seçeneği bulunmasına rağmen, büyük ve kompleks defektlerin rekonstrüksiyon seçenekleri kısıtlıdır. Biz bu çalışmada, Fournier Gangreni sonucu oluşan büyük penoskrotal defektlerin rekonstrüksiyonunda kullanılan Pediküllü Vertikal DIEP flebin kullanılabilirliğini ve bu flep ile rekonstrüksiyonun uzun dönem sonuçlarını inceledik. Materyal & Metod: Aralık 2022- Ocak 2024 arasında, kliniğimizde Fournier Gangreni sonucu penoskrotal bölgede büyük doku defektleri bulunan 17 hastanın tedavisinde, Pediküllü Vertikal DIEP flep kullandık. Fournier Gangreni sonrası oluşan büyük penoskrotal defektler çalışmaya dahil edildi. Fournier gangreni sonrası küçük penoskrotal defekti olan hastalar, daha önce geçirilmiş abdominal cerrahisi bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalar erkekti. Hastaların ortalama yaşı 57,7'ydi. Hastaların %70'inde ek hastalık olarak Diabetes mellitus vardı. Hastaların uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek için, Patient and Observer Scar Assesment Scale (POSAS) ve Changes In Sexual Function Questionnare- 14 (CSFQ-14) skorlamaları uygun görüldü. POSAS estetik görünümden memnuniyeti, CSFQ-14 ise cinsel fonksiyondaki değişimi ölçmek için kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenler için ortalama (Mean), standart sapma (SD), medyan (Median), minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalar için Eşleştirilmiş T Testi ve normal dağılıma uymayan değişkenler için Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Çalışmada, iki gözlemcinin değerlendirme tutarlılığını ölçmek için Kappa uyum testi kullanılmıştır. Bulgular: Ortalama flep boyutu 21.6 x 10 cm olarak izlendi. Ortalama perforatör sayısı 2.7 olarak görüldü. Tüm fleplerde sağkalım izlendi. 3 flepte, parsiyel nekroz izlendi. Hastaların ortalama hospitalizasyon süresi 20.7 gün olarak izlendi. 1 hasta dışında, tüm hastaların donör alanları primer onarıldı. Primer onarılamayan hastanın flebi büyük planlandı ve defektif olan kısım kısmi kalınlıkta deri grefti ile onarıldı. Taburculuk sonrası deri greftinde nekroz izlendikten sonra yeniden greftlendi ve ek komplikasyon izlenmedi. Primer onarım yapılan hastaların 1 tanesinde donör alan yerinde yara yeri dehissansı izlendi. Daha sonra tekrar sütüre edildi, tekrar dehissans izlenmedi. Ortalama POSAS hasta değeri 2,53 ± 0,72, Gözlemci 1 değeri 2,29 ± 0,69, ikinci gözlemcinin ise 2,71 ± 0,85 olarak görüldü. Hastalar estetik görünümden memnuniyet bildirdi. Ortalama CSFQ-14 değeri 41,47 ± 19,96 olarak izlendi. Sonuç: Fournier Gangreni sonucu oluşan küçük-orta boy defektler için birçok rekonstrüksiyon yöntemi bulunmasına rağmen, büyük penoskrotal defektler için multiple operasyon ve birden fazla flep ile rekonstrüksiyon gerekmektedir. Pediküllü Vertikal DIEP flebi, Fournier gangreni sonrası oluşan büyük penoskrotal defektlerin rekonstrüksiyonunda, mevcut tekniklere alternatif olarak akla getirilmelidir. Büyük defektleri tek seansta kapatabilmesi, hastaların hospitalizasyon süresini kısaltmakta ve buna bağlı morbiditesini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fournier's Gangrene is a necrotizing fasciitis of the penoscrotal region that poses significant challenges for reconstruction. Although there are various reconstruction options, ranging from skin grafts to pedicled flaps, for small to medium-sized defects created after serial debridements following Fournier's Gangrene, the options for large and complex defects are limited. In this study, we examined the feasibility of using the Pedicled Vertical DIEP flap for the reconstruction of large penoscrotal defects resulting from Fournier's Gangrene and assessed the long-term outcomes of this flap-based reconstruction. Material & Methods: Between December 2022 and January 2024, we used Pedicled Vertical DIEP flaps for the treatment of 17 patients with large tissue defects in the penoscrotal region resulting from Fournier's Gangrene at our clinic. Large penoscrotal defects resulting from Fournier's Gangrene were included in the study. Patients with small penoscrotal defects or those who had a previous abdominal surgery were excluded. All patients were male, with a mean age of 57.7 years. 70% of the patients had Diabetes Mellitus. To evaluate the long-term outcomes of the patients, the Patient and Observer Scar Assessment Scale (POSAS) and the Changes in Sexual Function Questionnaire-14 (CSFQ-14) were used. POSAS was used to assess satisfaction with aesthetic appearance, and CSFQ-14 was used to measure changes in sexual function. Descriptive statistics were presented for continuous variables as mean (Mean), standard deviation (SD), median (Median), minimum, and maximum values. Paired T-tests were used for group comparisons, and the Wilcoxon test was used for variables not following a normal distribution. Kappa consistency tests were applied to measure interobserver reliability. Results: The average flap size was 21.6 x 10 cm and the average number of perforators was 2.7. All flaps showed survival. Partial necrosis was observed in 3 flaps. The average hospitalization period for patients was 20.7 days. All donor sites, except for one patient, were primarily closed. The donor site of the patient with non-primary closure was repaired with a large flap and the defect area was partially covered with a full-thickness skin graft. After discharge, necrosis was observed in the skin graft, and it was re-grafted with no further complications. In one patient with primary closure of the donor site, wound dehiscence occurred, which was sutured again, and no further dehiscence was observed. The average POSAS patient score was 2.53 ± 0.72, Observer 1 score was 2.29 ± 0.69, and Observer 2 score was 2.71 ± 0.85. Patients reported satisfaction with the aesthetic appearance. The average CSFQ-14 score was 41.47 ± 19.96. Conclusion: Although various reconstruction methods are available for small to medium-sized defects resulting from Fournier's Gangrene, large penoscrotal defects require multiple operations and the use of several flaps for reconstruction. The Pedicled Vertical DIEP flap should be considered as an alternative to existing techniques in the reconstruction of large penoscrotal defects following Fournier's Gangrene. Its ability to close large defects in a single session shortens the hospitalization period, thus reducing morbidity.