Elit ve elit olmaya aday sporcuların sınıflandırılmasında kullanılan veri madenciliği yöntemlerinin performanslarının incelenmesi
Examining the performance of data mining methods in classifying elite and elite candidate athletes
  1. Tez No: 946817
  2. Yazar: ADEVİYE GAMZE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Elit ve Elit olmaya aday sporcuların sınıflandırılması amacıyla veri madenciliği sınıflama modelleri kullanılmıştır. Sınıflama amacıyla 66 elit, 122 elit olmaya aday toplam 188 sporcunun performans test verisi kullanılarak farklı atama yöntemleri ile veri tamamlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. SMOTE dengeleme algoritması ile sınıf oranları dengelenmiştir. Rastgele Orman, XGBoost, AdaBag, KNN, Lojistik Regresyon Modeli, Karar Ağaçları (CART, CART Bagging, C4.5), Naive Bayes, Destek Vektör Makineleri olmak üzere 10 farklı sınıflandırma modeli; aritmetik ortalama, Rastgele Orman algoritması ve KNN algoritması ile eksik gözlem atanan 4 farklı farklı senaryoda çalışılmıştır. Tüm senaryolarda en iyi tahmin performansı gösteren model olarak Rastgele Orman ve XGBoost modeli bulunmuştur. Ayrıca, en iyi tahmin performansı gösteren sınıflama modelinde değişken önemliliklerine göre elit sporcu olmaya etki eden en önemli performans bileşenleri belirlenmiştir. Bu bileşenler, sporcunun yaşı, sporcunun ölçüm tarihi itibariyle aktif olarak spor yaptığı yıl sayısı, çok yönlü reaktif çeviklik testi bitirme süresi, izometrik orta uyluk çekiş testi ve alt ekstremite wingate anaerobik güç testi yorgunluk yüzdesi, üst ekstremite anaerobik güç testi ortalama güç, aerobik güç ve kapasite testinde anaerobik eşikteki hızı ve maksimum hız elitlik kategorisi tahminine öne çıkan en önemli kriterler olarak belirlenmiştir. Sporcunun yaşı ve aktif olarak spor yaptığı yıl sayısı tüm senaryolarda en önemli kriter olarak öne çıkması sebebiyle, son aşamada bu iki değişken analiz dışında bırakılıp tahmin modelleri uygulanmış ve yaş ve spor yılından sonra gelen değişkenlerin önem derecelerinin aynı sırayla olmasa da ile ilk 5'te yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, data mining classification models were used to classify elite and candidate elite athletes. For classification purposes, data completion processes were performed with different assignment methods using the performance test data of a total of 188 athletes, 66 elite and 122 candidate elite athletes. Class ratios were balanced with SMOTE balancing algorithm. Ten different classification models including Random Forest, XGBoost, AdaBag, KNN, Logistic Regression Model, Decision Trees (CART, CART Bagging, C4.5), Naive Bayes, Support Vector Machines; arithmetic mean, Random forest algorithm and KNN algorithm were used in 4 different scenarios with missing observations. In all scenarios, Random Forest and XGBoost models were found to have the best prediction performance. In addition, in the classification model with the best prediction performance, the most important performance components that affect being an elite athlete were determined according to variable importance. These components, the age of the athlete, the number of years the athlete has been active in sports as of the measurement date, the completion time of the multidirectional reactive agility test, isometric mid-thigh traction strength, fatigue percentage in the lower extremity wingate anaerobic power test, average power in the upper extremity anaerobic power test, speed at anaerobic threshold and maximum speed in the aerobic power and capacity test were determined as the most important criteria for predicting the elite category. As the age of the athlete and the number of years of active sport were the most important criteria in all scenarios, these two variables were excluded from the analysis in the last stage and prediction models were applied and it was seen that the importance of the variables following age and years of sport were in the top 5, although not in the same order.