Onkoloji hastalarına bakım verenlerin kan bağışı ve organ bağışı hakkındaki tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes towards blood and organ donation among caregivers of oncology patients
  1. Tez No: 946821
  2. Yazar: ÜNZİLE KILIÇ AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, onkoloji hastalarına bakım veren bireylerin kan bağışı ve ölüm sonrası organ bağışı konularındaki tutumlarını kapsamlı bir şekilde değerlendirmek, bu tutumları etkileyebilecek sosyodemografik ve diğer ilişkili faktörleri ortaya koymaktır. Bu sayede, bu özel grupta bağış oranlarının artırılmasına yönelik potansiyel müdahale alanlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniklerine 01.01.2025-01.04.2025 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri 392 onkoloji hastasının bakım verenleriyle yürütülmüştür. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla, sosyodemografik özelliklerini içeren bir bilgi formu, Ölüm Sonrasına Yönelik Organ Bağışı Tutum Ölçeği ve Kan Bağışı Tutum Ölçeği olmak üzere toplam 57 soruluk anket formu bakım verenlere yüz yüze uygulanmıştır. Ölçek puanları ile katılımcıların kategorik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere nonparametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda Bonferroni düzeltmesi yapılmış, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-Hoc testi yapılmıştır. Varyansın homojen dağılmaması ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Post-Hoc testi analiz için Games-Howell testi seçilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkilerin anlamlı olup olmadığını belirlemek için Pearson Chi-Square Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to comprehensively evaluate the attitudes of individuals providing care to oncology patients towards blood donation and post-mortem organ donation, and to identify sociodemographic and other associated factors that may influence these attitudes. Thus, it was aimed to determine potential intervention areas for increasing donation rates in this specific group. Materials and Methods: The research was designed as a cross-sectional study. It was conducted with caregivers of 392 oncology patients, aged 18 and over, who presented to the Medical Oncology outpatient clinics of Samsun Training and Research Hospital between January 1, 2025, and April 1, 2025. To collect data from participants, a 57-item questionnaire, including an information form for sociodemographic characteristics, the Post-mortem Organ Donation Attitude Scale, and the Blood Donation Attitude Scale, was administered face-to-face to the caregivers. Non-parametric tests, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H, were used to determine significant differences between scale scores and participants' categorical data. In case of significant differences between groups, Bonferroni correction was applied, and a post-hoc test was performed to identify which groups differed significantly. Due to non-homogeneous variance and unequal sample sizes, the Games-Howell test was chosen for post-hoc analysis. The Pearson Chi-Square test was used to determine the significance of relationships between categorical variables. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: The study was conducted with 392 caregivers of oncology patients. The mean age of the participants was 41.2±12.3 years. Of the participants, 66.3% (n=260) were female, 73.5% (n=288) were married, and 34.2% (n=134) were university graduates. The mean score for the Post-mortem Organ Donation Attitude Scale was 4.0±0.6, while the mean score for the Blood Donation Attitude Scale was 3.9±0.5. However, despite this generally positive attitude, 60.7% (n=238) of participants stated they did not consider donating organs, and 58.7% (n=230) reported never having donated blood in their lifetime. No significant relationship was found between organ donation attitudes and age, gender, marital status, education level, or the presence of religious belief.