Biyoseramik esaslı kanal patı kullanılarak tamamlanan kanal tedavili dişlerde kırılma direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance in root canal treated teeth completed with bioceramic-based root canal sealer
- Tez No: 946839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA SENEM MİÇOOĞULLARI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı alt çene küçük azı dişlerinde biyoseramik esaslı kök kanal patı kullanılarak tamamlanmış kök kanal dolgularının dişlerin kırılma direnci üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 64 adet kök gelişimini tamamlamış, kalsifikasyon, iç veya dış rezorpsiyon, kırık veya çatlak bulunmayan, önceden restoratif ve endodontik tedavi uygulanmamış, tek kök ve tek kanallı alt çene küçük azı dişi dahil edildi. Standardizasyon sağlayabilmek için tüm dişlere kök uzunluğu 13 milimetre (mm) olacak şekilde dekoranasyon işlemi uygulandı. Örnekler çalışma uzunluğu belirlendikten sonra R25 ve R40 döner eğeler ile şekillendirildi ve randomize bir şekilde 4 gruba (n=16) ayrıldı. 1. grupta AH Plus Biyoseramik kök kanal patı ve biyoseramik içerikli güta perka, 2. grupta AH Plus Biyoseramik kök kanal patı ve konvansiyonel güta perka, 3. grupta sadece AH Plus Biyoseramik kök kanal patı ve 4. grupta AH Plus kanal patı ve konvansiyonel güta perka kullanılarak kök kanal dolguları gerçekleştirildi. Kök kanal dolumunda boşluk kalma riskini elimine etmek için tüm dişlerden bukkolingual ve mezyodistal yönlerden iki radyograf alındı. Tüm örneklerin kök yüzeyleri polivinilsiloksan ile kaplandı ve örnekler akrilik rezin bloklara gömüldü. Akrilik rezine gömülmüş olan dişlere Universal Test Cihazı (UTC) kullanılarak kuvvet uygulandı ve dişlerin kırıldığı noktadaki kuvvet Newton (N) cinsinden kaydedildi. Kırılma testi sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p> 0.05). 1. grup (678.76 N) en yüksek kırılma direncini gösterdi. Bunu sırasıyla 2. grup (656.61 N) ve 3. grup (646.53 N) takip etti. En düşük kırılma direncini 4. grup (615.73 N) gösterdi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara göre kanal dolum yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmamakla birlikte AH Plus Biyoseramik kök kanal patı ve biyoseramik içerikli güta perka kullanılan grup en yüksek kırılma direncini gösterdi. Anahtar Kelimeler; kırılma direnci; AH Plus; Biyoseramik; biyoseramik içerikli güta perka.
Özet (Çeviri)
The study included 64 mandibular premolar teeth with fully formed apices, without calcification, internal or external resorption, fracture or crack, previously untreated with restorative or endodontic procedures, single root and single canal. To ensure standardization, the decoronation procedure was performed to achieve a root length of 13 mm. After determining the working length, the samples were shaped using R25 and R40 resiproc files and the samples were randomly divided into 4 groups (n=16). Group 1 was filled with AH Plus Bioceramic root canal sealer and bioceramic-coated gutta-percha. Group 2 was filled with AH Plus Bioceramic root canal sealer and conventional gutta-percha. Group 3 was filled with AH Plus Bioceramic root canal sealer only. Group 4 was filled with AH Plus root canal sealer and conventional gutta-percha. To eliminate the risk of voids in the root canal filling, two radiographs were taken from all the teeth, one in the buccolingual direction and one in the mesiodistal direction. All the samples' root surfaces were coated with polyvinyl siloxane, and the samples were embedded in acrylic resin blocks. Force was applied to the teeth embedded in acrylic resin using a Universal Testing Machine (UTC), and the force at which the teeth fractured was recorded in Newtons (N). No statistically significant difference was found between the groups in the fracture resistance test results (p > 0.05). Group 1 (678.76 N) exhibited the highest fracture resistance, followed by Group 2 (656.61 N) and Group 3 (646.53 N), respectively. Group 4 (615.73 N) showed the lowest fracture resistance. According to the findings of our study, although there was no statistically significant difference between the root canal filling methods, the group in which AH Plus Bioceramic root canal sealer and bioceramic-coated gutta-percha were used exhibited the highest fracture resistance. Keywords; fracture resistance; AH Plus; Bioceramic; bioceramic-coated gutta-percha.