Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının yaşlıların yaşam kaliteleri ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerine etkisi
The effect of nursing care based on Kolcaba's comfort theory on the quality of life and psychological well-being levels of the aged people
  1. Tez No: 946840
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ADANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının yaşlıların yaşam kaliteleri ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Aydın ili Efeler ilçesine bağlı olan Çeştepe ve Tepecik mahallelerinde ikamet eden 65 yaş ve üzeri 775 birey, örneklemini deney grubu 56, kontrol grubu 56 olmak üzere toplam 112 birey oluşturdu. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Yaşlılarda Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile toplandı. Deney grubuna her uygulama haftada bir gün bir buçuk saat süre ile toplam 8 hafta planlandı. Her oturum ev ziyareti yoluyla ve bireysel olarak yürütüldü. Deney grubunun girişimleri tamamlandıktan sonraki 1. ay ve 3. ayda izlem ölçümleri yapıldı. Kontrol grubuna araştırma sonuna dek herhangi bir uygulama yapılmayarak ilk ölçümden sonraki 1. ay ve 3. ayda izlem ölçümleri yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler normal dağılım dışı karşılaştırmalarda Mann Whitney U, Likelihood Ratio, Pearson ki-kare ve Friedman testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of nursing care based on Kolcaba's comfort theory on the quality of life and psychological well-being levels of the elderly. Materials and Methods: This study is a randomised controlled experimental research. The population of the study consisted of 775 individuals aged 65 years and over residing in Çeştepe and Tepecik neighbourhoods of Efeler district of Aydın province, and the sample consisted of a total of 112 individuals, 56 in the experimental group and 56 in the control group. The data of the study were collected with the questionnaire form prepared by the researcher, Quality of Life Scale in the Elderly and Psychological Well-Being Scale in the Elderly. Each application was planned for the experimental group one day a week for one and a half hours for a total of 8 weeks. Each session was conducted through home visits and individually. Follow-up measurements were made in the 1st month and 3rd month after the interventions of the experimental group were completed. The control group did not receive any intervention until the end of the study and follow-up measurements were performed at the 1st month and 3rd month after the first measurement. Descriptive statistical analyses, Mann Whitney U, Likelihood Ratio, Pearson chi-square and Friedman tests were used for comparisons outside normal distribution.