1993 Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası teknik ve taktik komponentlerinin değerlendirilmesi
1993 European Championships in Free Style and analysis of technical and tactical components
  1. Tez No: 44902
  2. Yazar: MUHAMMET BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
79 VH. ÖZET Güreşin temelinde yatan teknik-taktik fenomenin önemi, repertuarındaki öğelerin rasyonel biçimde tesbitini ve oluşturu lacak güreş politikalarına göre uyarlanmasını gerekli kılar. Bu bağlamdaki teknik profilin öngörülmesinde, mevcut envanterin bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu düşünceden hareketle yapılan bu araştırmada, 1993 Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası final ve yan final müsabakaları videoya kaydedilip, seyredilerek; salt teknik-taktik komponent ler irdelenmeye çalışılmıştır. Ayakta ve yerde yapılan teknikler; bir bakıma hazırlık aşaması olan denemelerle birlikte; tutuşlar, kontra teknikler, aktif ve pasif savunma, kombinasyon tutuş ve denemeleri, taktik öğeler ve elde edilen puanlar gözlenerek, ba şarı ile korelasyonu araştırılmış, klasman skalasındaki ilk sıraları paylaşan ülkeleri diğerlerinden ayıran doneler sorgulamaya ça lışılmıştır. Sonuçta; başarılı ülkelerin, yukarıda sayılan bileşenlerde gösterdikleri performans oranında sıralandıkları görülmüştür. Kombinasyonun dışında, ayaktaki uygulamaların yerdeki lerden fazla olduğu; ayakta Türkiye'nin, yerde Rusya'nın daha et kin olduğu güreşlerde: Rusya, istikrarlı, volümlü, rasyonel teknik ve taktik donanımıyla seçkinleşirken, Türkiye; olağanüstü çaba sını, motivasyonel faktörler ve özgün stiliyle birleştirerek, takım halinde şampiyon olmuştur.80 Genelde, orta sıkletlerin daha başarılı görüldüğü tabloda, diğer sıkletlerin, morfo-motorik özelliklerini veya dezavantajla rını balanse edecek yönelimlere girdikleri gözlenmiştir. Tutuş ve aktif savunmada hafif ve ağır sıkletler; denenen ve kontratak tekniklerde orta üstü sıkletler; kombinasyon ve taktikte çok çe kişmeli geçen sıkletler daha başarılı görünüm sergilemişlerdir. Teknik bazında, ülkelerin çoğunun Rus ekolü etkisinde oldukları görülmüştür. Ayakta, başta çift dış dalma olmak üzere, dalmalar; yerde, daha çok çırpma ve kol kilidi ile netice alın mıştır. Denenen tekniklerde, ayakta tek iç dalma, yerde çırpma; tutuşlarda, ayakta el-ense, yerde çapraz tutunmalar; kontratak tekniklerde, ayakta arkaya dolanmalar; kombinasyon tutuşlarında ayakta elense çekerek boyunduruk, yerde asma ve sarma kombi neleri; kombinasyon denemelerinde, ayakta tek dış dalmadan çift dış dalmaya geçme, yerde çırpma ve sarma kombineleri; taktik yöntemlerinde ise, dalma tehditleri dominant teknikler olmuştur. Gücün yardımıyla kısa yoldan neticeye gitme düşüncesi kolaylığının, ülke ve sporcuların ihtirasıyla birleşmesi; ideal gü reşin estetiğini tehdit eder boyuta götürdüğü görülmüştür. Güreşin kişiliğine uygun soluğu kazanabilmesinde ciddi araştırma ve önlemlere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY An importance of technical-tactical phenomenon that lies on the basis of wrestling requires using elements in its reperto ire rationally and adopting these elements in accordance with wrestling politics that will be formed. There is a need to know available inventory in case of suggesting a technic profile in that relevance. In this research based on the consideration explained above, mere technic-tactic component was tried to be examined by monitoring the video records of the semi-final and final com petitions in European Free-Style Wrestling Championship in 1993. A success and correlation were searched by observing techniques made on stand and gruond; holds- in terms of pre paring phase,, contra-techniques; active and passive defense; hold and trial combinations; tactical elements and points gained; and data which distinguish the countries which took first places in the classification standing from the others were tried to be questioned in the same manner. As a result, it was confirmet that successfull countries stood in line according to the propor- ton to their performance in the components mentioned above. It was also abserved that applications of techniques -out of combi nation- on stand were more than the ones on the ground. In the competitions which Turkey was effective on stand and Russia was on the ground, Russia was recognized with its stable, volu minous and rational technic and tactic equipment. Turkey, ho wever, became the European Champion as a team by combining its extraordinary struggle with motive factors and its original style.82 Middle -weight classes generally looked more successful in the frame while the other categories trended to balance their morpho-motoric characteristics or disadvantages. Light -and heavy-weight classes were more successful at holds and active defense while upper-middle weight classes were in the tried and contra-techniques. On the other hand, competitive weight classes were highly successful at combination and tactics. Most of the countries looked to be under influence of Russian style in terms of technique. The wrestlers generally sco red by single and double leg tackle- head on the side- on stand; gut-wrench and arm-lock on the ground. The dominant activi ties were single leg tackle on stand, and gut-wrench on the gro und in terms techniques tried; the pull on stand, and crosswise holding on the ground in terms of holds; a duck-under on stand in terms of contra-attack techniques; head-lock with pull on stand, and pick-up and Turks on the ground in terms of hold combinations; passing from a single leg to a double leg tackle on stand, and gut-wrench and Turks on the ground in terms of combination trials; and finally, single and double leg tackle techniques in terms of tactical method. It is now a fact that the desire of both wrestlers and countries for success has been combined with the creation of a short-cut success by using strength and this whole combination has now reached to a point that jeopardizes the ideal wrestling stylistic. Therefore, it is ne cessary to research and come up with effective precautions in order for wrestling to survive in a fit environment which it su rely deserves.