Şeffaf plak tedavisinde kullanılan farklı ataşman tiplerinin maksiller keser dişlerdeki tork hareketine etkisinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of the effects of different attachment types used in clear aligner therapy on torque movement in maxillary incisors with finite element analysis
- Tez No: 711650
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, şeffaf plaklarla yapılan tedavilerde ataşman kullanımının ve ataşman çeşitlerinin keser dişlerde tork hareketi üzerine etkisinin sonlu elemanlar analizi kullanarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Maksiller keser diş ve kemik yapılarının modellenmesi için 28 yaşında sağlıklı erkek hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografisi taranarak maksiller keser dişi segmente edilmiştir. Diş boyutları düzenlenmiş ve sonlu elemanlar analizine uygun model oluşturulmuştur. Keser dişteki tork hareketi; eğimli dikdörtgen ataşman, elipsoit ataşman, dikey dikdörtgen ataşman, yatay dikdörtgen ataşman, modifiye eğimli yarım silindir ataşman, modifiye yarım silindir ataşman ve ataşmansız olarak yedi farklı grupta incelenmiştir. Oluşturulan modellere şeffaf plaklar ile 10° tork hareketi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre modellerin yer değiştirme miktarları ile diş yüzeylerinde, kemikte ve periodontal ligamentinde Von Misses stres değerleri incelenmiştir. Bulgular: Sonlu elemanlar analizi ile diş yüzeyindeki en yüksek Von Misses stres değeri eğimli dikdörtgen ataşmanlı modelde (18,6088 N/ (mm2)) elde edilmiştir. Oluşturulan modellerde periodontal ligamentte (0,0312953 N/(mm2)), kortikal kemikte (0,11864 N/(mm2)) ve spongioz kemikte (0,003746 N/(mm2)) en yüskek Von Misses stres değerinin elipsoit ataşmanlı modelde elde edilmiştir. Modellerin maksimum yer değiştirme miktarları incelendiğinde transversal (1,899248 x 10-3 mm), sagittal (12,634 x 10-3 mm) ve vertikal (7,67324 x 10-3 mm) yönlerin hepsinde en fazla yer değiştirmenin, elipsoit ataşmanlı modelde olduğu görülmüştür. Sonuç: Ataşmanlar üzerindeki köşe yapılarında daha fazla stres barındırdığı için yuvarlatılmış ataşmanların tedavi boyunca şeklini koruyabilmelerinin daha kolay olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Modellerde stres ve yer değiştirme miktarları incelendiğinde, ataşmansız yapılan şeffaf plak tedavilerinde de tork hareketinin yapılabileceği görülmektedir. Ancak ataşman kullanılarak yapılan şeffaf plak tedavilerinde tork hareketinin daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of attachment use and attachment types on torque movement of incisors in treatments with clear aligners using finite element analysis. Materials and Methods: In order to model the maxillary incisors and bone structures, the cone beam computed tomography of a 28-year-old healthy male patient was scanned and the maxillary incisor was segmented. Tooth dimensions were arranged and a model suitable for finite element analysis was created. Torque action in the incisor; Inclined rectangular attachment, ellipsoidal attachment, vertical rectangular attachment, horizontal rectangular attachment, modified inclined half-cylinder attachment, modified half-cylinder attachment and without attachment were examined in seven different groups. 10° torque movement was applied to the models created with transparent plates. According to the results of the analysis, the displacement amounts of the models and the Von Misses stress values on the tooth surfaces, bone and periodontal ligament were examined. Results: The highest Von Misses stress value on the tooth surface was obtained in the bevelled rectangular attachment model (18,6088 N/ (mm2)) by finite element analysis. It was measured that the highest Von Misses stress value in periodontal ligament(0,0312953 N/(mm2)); cortical bone (0,11864 N/(mm2)), and cancellous bone(0,003746 N/(mm2)) of the models was in the torque movement in the model with ellipsoid attachment. When the maximum displacement amounts of the models were examined, it was seen that the most displacement in all of the transversal (1,899248 x 10-3 mm), sagittal (12,634 x 10-3 mm) and vertical (7,67324 x 10-3 mm) directions was in the model with ellipsoid attachments. Conclusion: It was concluded that rounded attachments are easier to maintain their shape throughout the treatment, since the corner structures on the attachments contain more stress. When the amount of stress and displacement in the models are examined, it was seen that torque movement could be made by clear aligner treatments without attachments. However, it has been observed that torque movement is more effective in clear aligner treatments using attachments.