Lipemik ve lipemik olmayan pankreatitlerde aprı skorunun klinik önemi
Clinical significance of apri score in lipemic and non-lipemic pancreatitis
- Tez No: 946890
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİBE SALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lipemik ve lipemik olmayan pankreatitli olgular arasında APRI (AST to Platelet Ratio Index) skorunun klinik önemini belirlemek ve bu skoru hastalık şiddeti, laboratuvar parametreleri ve klinik sonuçlar ile ilişkilendirerek tanısal değerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve analitik tasarıma sahip bu çalışmada, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 18 yaş üzeri 276 pankreatit hastasına ait elektronik kayıtlar incelenmiştir. Hastalar lipemik ve lipemik olmayan pankreatit gruplarına ayrılmış, demografik bilgiler, komorbiditeler, laboratuvar bulguları, görüntüleme verileri ve klinik sonuçlar karşılaştırmalı analizlerle değerlendirilmiştir. APRI skoru AST düzeyinin trombosit sayısına oranı ile hesaplanmıştır. Tanısal performans ROC analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical significance of the APRI (AST to Platelet Ratio Index) score in patients with lipemic and non-lipemic pancreatitis, and to investigate its diagnostic value by analyzing its relationship with disease severity, laboratory parameters, and clinical outcomes. Materials and Methods: This retrospective and analytical study was conducted on 276 patients over the age of 18 who were diagnosed with acute pancreatitis and admitted to Adana City Training and Research Hospital. Patients were classified into two groups: lipemic and non-lipemic pancreatitis. Demographic data, comorbidities, laboratory findings, radiological imaging, and clinical outcomes were compared. The APRI score was calculated as the ratio of AST level to platelet count. Diagnostic accuracy of the parameters was assessed via ROC (Receiver Operating Characteristic) curve analysis.