Postmortem interval tayininde rat kalp dokularından miRNA
Analysis of miRNA expressions in rat cardiac tissues for the estimation of postmortem interval
  1. Tez No: 946896
  2. Yazar: NUR FATMA VANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, postmortem interval (PMI) tayininde miRNA ekspresyon düzeylerindeki değişimlerin potansiyel biyobelirteç olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada, farklı postmortem zaman noktalarında (0, 3, 6, 12 ve 24. saat) rat kalp dokularından elde edilen miR-1, miR-2, miR-9, miR-122, miR-125b, miR-133a, miR-143, miR-150, miR-195, miR-206 ve miR-208 ekspresyon düzeyleri, qPCR yöntemi ile değerlendirilmiş ve U6 snRNA geni referans olarak kullanılarak normalize edilmiştir. Elde edilen bulgular, postmortem sürenin uzamasına paralel olarak çoğu miRNA'da istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle miR-1, miR-122, miR-195 ve miR- 206, erken postmortem dönemde anlamlı degradasyon göstermiş ve PMI tayininde kullanılabilecek potansiyel hedef biyobelirteçler olarak değerlendirilmiştir. Buna karşın, miR-2, miR-9 ve miR-133a'nın ekspresyonlarında anlamlı değişiklik gözlenmemiş olup, bu moleküller ileri postmortem dönemlerde referans gen olarak kullanılabilirlik açısından dikkate değerdir. Çalışma, miRNA temelli PMI tayininin geleneksel yöntemlere alternatif oluşturabileceğini göstermekte olup, geniş kapsamlı ve farklı doku, sıcaklık ve insan örneklerini içeren ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential use of miRNA expression level changes as biomarkers in estimating the postmortem interval (PMI) was investigated. Expression levels of miR-1, miR-2, miR-9, miR-122, miR-125b, miR-133a, miR-143, miR-150, miR- 195, miR-206, and miR-208 were analyzed using qPCR in rat heart tissues collected at 0, 3, 6, 12, and 24 hours postmortem. Normalization was performed using U6 snRNA as the reference gene. The results revealed a statistically significant decrease in the expression levels of most miRNAs as the PMI extended. Specifically, miR-1, miR-122, miR-195, and miR-206 showed marked degradation in the early postmortem period and were considered promising biomarker candidates for postmortem interval estimation. In contrast, miR-2, miR-9, and miR- 133a exhibited stable expression, indicating their potential as reliable reference genes even in later postmortem periods. This study suggests that miRNA-based PMI estimation may offer a reliable alternative to traditional methods and highlights the need for further comprehensive studies involving multiple tissues, environmental variables, and human samples.