Marka imajı oluşturmada sürdürülebilirlik ve çevre politikalarının rolü ve müşteri davranışına etkisi
The effects of sustainability and environmental policies of companies on creating brand image and consumer purchasing behavior
  1. Tez No: 504952
  2. Yazar: MERVENUR EŞME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlar yıllardan beri doğal kaynakları sınırsız bir kaynak olarak görmüş, bunları plansız bir şekilde kullanmış, kirletmiş ve çevre sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bir tarafta hızla artan nüfus, diğer taraftaysa tükenmekte olan doğal kaynakların varlığı insanlık için yeni çözüm arayışlarını zorunlu kılmıştır. Bu çerçevede ortaya koyulan çözüm, doğal kaynakların tamamen tüketilmeden, gelecek nesillere de aktarılmasının sağlanması olarak özetlenebilecek olan sürdürülebilir kalkınma anlayışıdır. Bu anlayış, özünde insana önem veren, mevcut nüfusun ekonomik ve toplumsal ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli çaba sırasında gelecek kuşakların da ihtiyaçlarını gözeterek doğal ve kültürel kaynakların özenli bir biçimde tüketilmesini öngören sürdürülebilir kalkınma kavramını ortaya çıkarmıştır. Doğal kaynakların sınırlı olduğu ve tükenebileceği gerçeği karşısında çevrenin korunması ve bu durumun süreklilik arz etmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma ve çevre kavramı arasındaki ilişki teorik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable and environmental-friendly development is an important issue nowadays, due to the needs of preservation of the environment and naturel resources for the next generations. Especially corporate firms prepare their sustainability policies to show their responsible manner on this issue. Some of these companies use their works regarding social responsibility, sustainability and environment as a marketing strategy in order to differentiate their products and their brands in their markets. Furthermore, some companies have outsourced consultant to prepare sustainability report to reduce their effects on nature. This study aims to understand the effects of sustainable marketing on brand image and consumer purchasing behavior, and the relationship among them. In other words, this study examines that whether the companies which invest additional money for environment or social responsibility make their target customer aware on their activities or not. Theoretical framework of this study contains Sustainable Development Concept and its relationship with on Brand Image and Consumer Purchasing Behavior. Theories show that clear relationships among them exist.