Ankara kenti gecekondu yerleşim bölgelerinde açık yeşil alan ilişkileri bu yönden karşılaşılan sorunlar ve Keçiören örneği
Relationships of open spaces-green areas in the squatter settlements of Ankara city, related problems and a case study of Keçiören
- Tez No: 9470
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ GECEKONDU YERLEŞİM BÖLGELERİNDE AÇIK-YEŞİL ALAN İLİŞKİLERİ, BU YÖNDEN KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE KEÇİÖREN ÖRNE?İ Aysel ODABAŞ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nizamettin Koç 1990, sayfa: 212 JÜRİ : Prof. Dr. Nizamettin Koç Prof. Dr. Metin BAŞAL Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKÎN Kentleşme hareketi île ortaya çıkan önemli sorunlardan biri, daha iyi bîr yaşam umuduyla kentlere gelen kırsal nüfusun, barınmak amacıyla oluşturdukları gecekondu kuşaklarıdır. Günümüz de, özellikle Ankara gibi büyük kentlerde oluşan gecekondu kuşakları, kent yerleşim alanında önemli bir pay almaktadır. Topoğrafik yapısı nedeniyle yerleşime uygun olmayan alanlar ve yeşil alan olarak ayrılmış olması gereken vadiler, gecekondu istilasına uğramış; eski bağlar yerlerini bu türlü yerleşimlere bırakmıştır. Ankara'nın bîr zamanlar, bağları ve bağ evleri ile ün kazanmış banliyösü karakterini taşıyan Keçiören'de de artık gecekondu türü konutlardan söz edilmektedir.IV 1950' I i yıllara kadar banliyö karakterini koruyan ve kent merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta olan Keçiören; hızlı nüfus artışı, o dönemlerle yapılan imar planları, spekülatif baskılar, kent merkezinde arazi fiyatlarının yüksekliği gibi nedenlerle geniş çapta yerleşime açılmış ve kentle birleşmiştir. Günümüzde, Keçiören ilçe'si yerleşim alanının yaklaşık % 76'sı gecekondu mahallelerinden oluşmaktadır. Bu araştarmı kap samı içinde görülen Keçiören gecekondu yerleşim alanlarında açık ve yeşil alanların dağılımı ve kullanım biçimi açısından ortaya çı kan sorunların varlığı dikkati çekmektedir. Gecekondu yerleşimleri genellikle, bahçeli konutlardan oluşmalarına karşın, yetersiz çocuk oyun ve spor alanları ile kal dır imsiz dik eğimler üzerindeki yolları, kanalizasyon karışan dere leri, çıplak okul bahçeleri ve kış mevsiminde etkisiz bitkisel ele manları ile açık ve yeşil alanları olumsuz etkileyen sorunlara sa hiptirler. Araştırma, üç ana bölümde ele alınmıştır. 1. Kent, kentleşme, gecekondulaşma kavramları, 2. Genel olarak, Ankara Kenti ve Keçiören'de gecekondu yerleşimini belirleyen süreçler, 3. Keçiören örneği ANAHTAR KELİMELER: Ankara, Keçiören, Kentleşme, Gecekondu, Gece kondulaşma, gecekondu yerleşimleri, açık-ye- şil alanlar, çevre. k
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Relationships of open spaces-green areas in the squatter settlements of Ankara City, related problems and a case study of Keçiören Aysel Odabaş Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture 1990, 212 page JURRY: Prof.Dr.Nizamettîn KOÇ: Prof.Dr. Metin BASAL Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN One of the most important problems origination from ur banization is the formation of squatter zones by the people which migrated from rural areas to the cities with the expectation of bet ter life standards. Nowadays, the squatter zones formed especially around big cities, portion of city settlement areas. The areas that are not suitable from the topographical point of view and the val leys that must be left as green areas were occupied by squatters; vineyards of past times were replaced by such settlement. Nowadays Keçiören region, known by its vineyard and vineyard-house a short time ago, is the subject of arguments about squatters. Keçiören region which is seveen kilometers away from the centrum and kept its suburb character until 1950's has joned with the city and has been opened to settlement because of the reasons including rapid population growth, development plans of 1950's,vî speculative movements, and the expensiveness of the parcel lation in the centrum.. Nowadays, seventysix percent of the settlement areos of Keçiören are occupied by squatters. There are remarkable problems in Keçiören squatter settlements considered within the scope of this study from the point of view of dstribution and usage of open and green areas. Although most of the hauses have gardens, the problems related to open and green areas are formed by the reasons such as insufficient playgrounds and playfield, steep slopes without side walks, open streams, mixing with sewage dispose!, bare school gar dens and vegetations insufficient for winter season. The research study is handled in three main parts, 1. The concepts of city, urbanization and squatter deve lopment, 2. The processes generally effecting the squatter settle ment in Keçiören region and Ankara city, 3. A case study of Keçiören. KEY WORDS: Ankara, Keçiören, urbanization the gecekondu, squatter development, squatter settlements, open spaces-green areas, environment.