8-12 yaş grubu taekwondo sporcularına uygulanan core ve kalistenik egzersizlerin fiziksel uygunluk parametresi ve atletik performans üzerine etkileri
The effects of core and calisthenic exercises on physical fitness parameters and athletic performance in taekwondo athletes aged 8-12 years
- Tez No: 946905
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı 8-12 yaş gelişme döneminde'ki taekwondo sporcularına uygulanan kalistenik antrenman ve core antrenmanın fiziksel uygunluk ve atletik perfomans parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışma için randomize kontrol gurubu, kalistenik egzersiz gurubu ve core egzersiz gurubu olmak üzere üç grup belirlenmiştir. Her guruba toplam sekiz sporcu katılmıştır. Bütün guruplara esneklik, el kavrama, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, şınav, mekik, boy, kilo, bükülü kol barfiks, flamingo denge testi, 10 mt, 20 mt, 30 mt koşu testleri, 10x5 mekik koşusu, T- testi ve disklere dokunma testleri yapılmıştır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışmada sürekli veriler ortalama±standart medyan değerleri ile gösterilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ve çarpıklık basıklık katsayısı incelenerek değerlendirilmiş olup veri sayısının az olması da göz önüne alınarak parametrik olmayan testler kullanılmıştır. İkiden fazla grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis-H test kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümlerin karşılaştırılmasında ise Wilcoxon test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of calisthenic and core training on physical fitness and athletic performance parameters in taekwondo athletes aged 8 to 12. Three groups were formed for the study: a randomized control group (CG), a calisthenic exercise group (CEG), and a core exercise group (KEG). Each group included a total of eight athletes. All groups underwent tests including flexibility, hand grip strength, vertical jump, standing long jump, push-ups, sit-ups, height, weight, bent arm hang, flamingo balance test, 10 m, 20 m, 30 m sprint tests, 10x5 shuttle run, T-test, and the touching discs test. Analyses were conducted using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) version 22 software. Continuous data were presented as mean ± standard deviation and median values. The normal distribution of continuous variables was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test and skewness-kurtosis coefficients. Considering the small sample size, non-parametric tests were used. The Kruskal-Wallis H test was employed for comparisons between more than two groups, and the Wilcoxon test was used for repeated measures.