Kamu hizmetlerinden yararlanan göçmen nüfusundaki artışın Türkiye'deki belediyelerin hizmet sunumuna etkisi
The impact of the increase in the migrant population benefiting from public services on municipal service delivery in Türkiye
- Tez No: 946927
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hâkim siyasal birim olan ulus devlette kamu hizmetleri her yönüyle coğrafyaya bağlı olarak tanımlanıp yapılandırılmaktadır. Hizmetin tarafları olan devlet ve toplum arasındaki ilişki sınırları belirli bir coğrafi alan üzerinde kurulmuş; devletin, vatandaşların haklarını korumak ve ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü olduğu kabul edilmiştir. Göçmenlerin de teritoryal ilişkiler ağına dahil olmasıyla birlikte devletler ile ülkelerinde yerleşik bulunan göçmenler arasında belirsiz ve düzenlenmeye muhtaç yeni bir hizmet ilişkisi doğmuştur. Akademik bir disiplin olarak siyaset bilimi ve kamu yönetimi için devletin tüm faaliyetleri önemli bir inceleme alanı olduğundan, bu yeni hizmet ilişkisi tez araştırma konusu olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Türkiye'deki göçmenlerin kamu hizmeti yararlanıcısı konumuna gelmesi, belediyeler arasında yapı ve büyüklük bakımından ayrım yapılmaksızın bir kamu tüzel kişisi olarak belediye özelinde ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile araştırma gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler tümdengelimci analiz yöntemi ile sınıflandırılıp yorumlanmıştır. Araştırma sırasında elde edilen veriler incelendiğinde son birkaç yıl içerisinde yaşanan uluslararası göç hareketleri neticesinde Türkiye'deki göçmen nüfusunun milyonlara ulaştığı görülmektedir. Göçmenlerin tamamına yakınının ülke genelinde kentlerde yaşamaya başlamasıyla birlikte; belediye sınırları içerisinde yaşayan herkesin yararlanıcısı olduğu ve yararlanan kişilerin hukuki statüleri üzerinden dışarıda bırakılamayacağı kentsel alt yapı ve üst yapı, konut, çevre ve temizlik gibi mevcut hizmet alanlarının nüfus artışıyla orantılı biçimde genişlediği anlaşılmaktadır. Sosyal yardım sağlanması, dil ve meslek kursları açılması, toplumsal uyum faaliyetleri gibi doğrudan göçmenlerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hizmetler de sunulmaya başlanmıştır. Belediyelerin hizmet yükü artmasına rağmen göçmenlere yönelik kamu hizmeti sunumuna ilişkin olarak mevzuatta açık bir düzenleme bulunmamakta ve merkezi bütçeden belediyelere ayrılan pay belirlenirken göçmen nüfusu dikkate alınmamaktadır. Yetki ve sorumluluk alanları belirlenmeden ve yeterli kaynak sağlanmadan kamu hizmetlerinin yürütülmesi hukuki, mali ve yönetsel sorunlara yol açmıştır. Tez çalışmasının sonuç kısmında belediyelerin karşılaştığı bu sorunların giderilmesi ve belediyeler ile göçmenler arasında kurulan hizmet ilişkisinin hukuk devleti ilkesine uygun biçimde kurumsallaşmasına katkıda bulunmak üzere öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the nation-state, which is the dominant political unit, public services are defined and structured in all aspects with a strong geographical basis. This is due to the fact that the relationship between the two parties to the service—namely, the state and society—is established within the borders of a specific geographical area. It is accepted that the state is responsible for protecting the rights of its citizens and addressing their needs. With the inclusion of migrants into this territorial network of relationships, a new, ambiguous, and still unregulated service relationship has emerged between states and migrants residing within their borders. Since all state activities represent significant fields of study within the discipline of political science and public administration, this new service relationship has been chosen as the subject of research for this thesis. Within this framework, the inclusion of migrants in Türkiye as beneficiaries of public services is examined specifically through municipalities, without distinguishing based on size or structure, and considering them as public legal entities. The research was carried out using qualitative methods, particularly document analysis, and the data obtained were categorized and interpreted through deductive analysis. Upon reviewing the findings, it is clear that recent international migration movements have resulted in a migrant population numbering in the millions in Türkiye. As nearly all migrants have started to reside in urban areas, existing service domains—such as urban infrastructure and superstructure, housing, environment, and sanitation, from which all residents within municipal boundaries benefit—have expanded in proportion to the population increase. Additionally, services aimed at addressing migrants' specific needs—such as social assistance, language and vocational training courses, and social cohesion activities—have also begun to be provided. Despite the increased service burden on municipalities, there is no explicit regulation in the current legislation regarding the provision of public services to migrants, and the migrant population is not taken into account when allocating shares from the central budget to municipalities. The provision of public services without clearly defined powers and responsibilities and without adequate resources has led to legal, financial, and administrative challenges. In the conclusion of the thesis, recommendations are proposed to address these issues faced by municipalities and to contribute to the institutionalization of the service relationship between municipalities and migrants in accordance with the principle of the rule of law.