Farklı branşlardaki sporcuların kendi kendine konuşma ve spor motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between self-talk andsports motivation of athletes in different branches
  1. Tez No: 946964
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ SOMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı branşlardaki sporcuların kendi kendine konuşma ve spor motivasyon düzeylerini belirlemek, aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak ve belirlenen bazı değişkenler açısından anlamlı farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Nicel yaklaşım perspektifinde, ilişkisel tarama modeli ve anket tekniği kullanılarak araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Gümüşhane ilindeki farklı branşlarda spor yapan katılımcılar oluşturmakatadır. Araştırma gurubu kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş % 36.8'i kadın (155), %63.2'si erkek (266) olmak üzere toplam 421 sporcu araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“ Kendi Kendine Konuşma Ölçeği”ve "Sporda Motivasyon Ölçeği Kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise tanımlayıcı ve betimleyici istatistik, bağımsız guruplar için T-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Verilirin normal dağılım göstergisi olarak basıklık ve çarpıklık değerleri, anlamlılık düzeyi olarak ise p=0,05 alınmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, katılımcıların kendinle konuşma ve spor motivasyonları ortalamanın üzerinde puan sergilemiştir. Spor motivasyon ölçeği puanları bağımsız değişkenler açısından incelendiğinde, yaş, haftalık antrenman günü, günlük antrenman saati, millik durumu, eğitim durumu, spor yapma yılı ve totem inancı değişkenleri açısından anlamlı farklılık tespit edilirken; kendi kendine konuşma ölçeği puanlarında ise cinsiyet, yaş, haftalık antrenman günü, spor branşı ve spor yapma yılı değişkenleri açısından anlamlı farklılık tespit edilmştir. Diğer önemli bir sonuç ise, katılımcıların kendinle konuşma ve spor motivasyonu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki görülmüş olup, kendinle konuşmanın spor motivasyonaları üzerinde %16,8 etkili olduğudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-talk and sport motivation levels of athletes in different branches, to reveal the relationship between them and to reveal whether they differ significantly in terms of some variables. In the quantitative approach perspective, the research was conducted using relational screening model and questionnaire technique. The population of the research consists of participants doing sports in different branches in Gümüşhane province. The research group was determined by convenience sampling method and a total of 421 athletes, 36.8% female (155) and 63.2% male (266), were included in the study.“Personal Information Form”,“Self-Talk Scale”and“Motivation Scale in Sports”created by the researcher were used as data collection tools in the study. In the analysis of the data, descriptive and descriptive statistics, T-test for independent groups, one-way analysis of variance, Pearson correlation and regression analysis were applied. Kurtosis and skewness values were taken as indicators of normal distribution of the data, and p=0.05 was taken as the significance level. When the results of the study were analyzed, the participants' self- talk and sport motivation scores were above the average. When the sports motivation scale scores were examined in terms of independent variables, significant differences were found in terms of age, weekly training days, daily training hours, mileage status, education status, years of doing sports and totem belief variables; while significant differences were found in the self-talk scale scores in terms of gender, age, weekly training days, sports branch and years of doing sports variables. Another important result is that there is a positive and moderately significant relationship between self-talk and sports motivation of the participants and that self-talk is 16.8% effective on sports motivation.