2007 DBYBHY ve 2018 TBDY'ine göre betonarme ve moment aktaran çelik çerçeve sistemli yapıların değerlendirilmesi
Evaluation of 2007 DBYBHY and 2018 TBDY reinforced concrete and moment transmitting steel frame structures
- Tez No: 946967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Asrın felaketi olarak tarihe geçen 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkez üslü deprem, ardından birçok hasarlı yapı bırakmıştır. Bu felaket, ülkemizdeki yapıların deprem güvenliği ve dayanıklılığı üzerine önemli bir sorgulama başlatmıştır. Özellikle, depreme karşı malzeme seçimi ve bina deprem yönetmeliklerinin yeterlilikleri ciddi şekilde tartışmaya açılmıştır. Bu noktada, yapıların performansını artırmak amacıyla güncellenmiş yönetmeliklerin ve malzeme seçimlerinin önemi daha da artmıştır. Yapı hasarlarının minimuma indirgenmesi için deprem yönetmelikleri değiştirilip eklentiler yapılarak güncellenmiştir. Deprem yönetmeliklerinin yenilenmesi ve malzeme seçiminin optimize edilmesi, yapıların deprem sırasında daha az hasar almasını sağlayarak can ve mal kayıplarını azaltmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, önceki araştırmalara kıyasla her iki deprem yönetmeliği doğrultusunda iki ayrı malzeme seçimi yapılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, güncellenmiş yönetmeliklerin ve malzeme tercihlerinin yapının deprem güvenliği üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında tasarlanan yapılar, bir tarafı 6 katlı süneklik düzeyi yüksek moment aktaran çelik çerçeve sistem, diğer tarafı ise 6 katlı betonarme yapıları temsil etmektedir. Her iki yapı tipi için de SAP2000 analiz programı kullanılarak detaylı analizler yapılmıştır. Bu analizlerde, deprem yer hareketi, hareketli yükler, ölü yükler gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmuş ve buna bağlı olarak ivme spektrumu belirlenerek analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde, göreli kat ötelemesi, kat rijitlikleri, kesme kuvvetleri (temel, kat), titreşim periyodu gibi parametreler incelenmiştir. Ayrıca, her iki yapının tasarımı sırasında elde edilen statik hesap sonuçları ortaya konularak, bu sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışma, güncellenmiş yönetmeliklerin yapı güvenliği üzerindeki pozitif etkilerini vurgulamaktadır. TBDY 2018'e göre tasarlanan yapıların daha avantajlı sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, TBDY 2018 yönetmeliğinin deprem performansı açısından daha etkin ve güvenli yapıların tasarımına olanak sağladığını göstermektedir. Çalışma, güncel deprem yönetmeliklerinin, yapıların dayanıklılığını artırarak can güvenliğini sağlamada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The 6 February 2023 Kahramanmaraş epicentre earthquake, which went down in history as the disaster of the century, left many damaged buildings in its wake. This disaster has initiated an important questioning on the earthquake safety and durability of the buildings in our country. In particular, the selection of materials against earthquakes and the adequacy of building earthquake regulations have been seriously discussed. At this point, the importance of updated regulations and material selection in order to improve the performance of structures is even more understood. In order to minimize building damages, earthquake codes have been updated with amendments and additions. The renewal of earthquake codes and optimization of material selection aim to reduce the loss of life and property by ensuring that structures are less damaged during earthquakes. In this study, compared to previous researches, two different material choices were made and compared in accordance with both earthquake codes. The main objective of the study is to reveal the effects of the updated codes and material choices on the earthquake safety of the structure. The structures designed within the scope of the study represent a 6-storey highly ductile moment-transmitting steel frame system on one side and a 6-storey reinforced concrete structure on the other side. Detailed analyses were performed for both types of structures using SAP2000 analysis software. In these analyses, various factors such as earthquake ground motion, live loads, dead loads were taken into consideration and accordingly acceleration spectrum was determined and analyses were performed. Parameters such as relative story drift, story stiffnesses, shear forces (foundation, stories), vibration period were analyzed in the evaluation of the analysis results. In addition, static calculation results obtained during the design of both structures are presented and compared. The study emphasizes the positive effects of the updated regulations on building safety. It is observed that the structures designed according to TBDY 2018 give more advantageous results. These findings show that TBDY 2018 regulations enable the design of more efficient and safer structures in terms of earthquake performance. The study reveals that current earthquake codes play an important role in ensuring life safety by increasing the durability of structures.