İç mekan aydınlatmasında UGR ve düzgünlük faktörlerinin belirlenmesi
Determination of UGR and uniformity factors in indoor lighting
  1. Tez No: 946986
  2. Yazar: NURİ BERK DURCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aydınlatma, hayatımızda var olan ihtiyaçları karşılamak veya dekoratif ve estetik değerler kazandırmak için yapılmaktadır. Yapılacak olan bu aydınlatma tasarımlarında doğru çözümler sunulmadığı hallerde çeşitli olumsuzluklar ve zararlarla karşılaşılır. Hayatımızın büyük bir kısmını genellikle işyerlerinde ve evde geçirdiğimizi düşünecek olursak buralarda tasarlanan kötü ve verimsiz bir aydınlatma konfor kaybı ve sağlık sorunları gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca iş hayatımızda ise kötü yapılan aydınlatma tasarımı iş kalitesini olumsuz etkileyerek yapılan işin eksik veya zayıf olmasına sebebiyet verebilir. Bu durumların önüne geçmek için iyi bir aydınlatma tasarımı gereklidir. Bu sebeple oluşan bu problemlerin önüne geçmek ve iyi bir aydınlatma tasarımı yapabilmek için mekanın kullanım amacı göz önünde bulundurularak ihtiyaca uygun, en iyi çözümü sunan armatürü seçerek aydınlatma tasarım çalışması yapılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında teknolojik sistemlerin artmasıyla birlikte aydınlatmanın ofis üzerindeki etkisine bakılarak daha verimli bir şekilde aydınlatma tasarımının yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda armatürlerin teknik özellikleri incelenerek en uygun armatür seçilmesi hedeflenmiştir. Ofis üzerinde yapılan tasarım çalışmasında DIALux ve Relux simülasyon programlarından yararlanılarak ofis ortamının belirli aydınlatma koşulları altında yüzeylerin hem düzgünlük faktörünü hem de parlama indisi değerleri gibi önemli parametrelerini hesaplayarak mekan için uygun aydınlatma tasarımının yapılması sağlanmıştır. Yapılan tez çalışmasında 4x6 m boyutunda ve 2.5 m yüksekliğe sahip bir ofiste 10W, 24W ve 34W armatürler kullanılarak aydınlık düzeyi 500 lux, düzgünlük seviyesi 0.6 ve parlama indisi en çok 19 değerine sahip olacak şekilde aydınlatma tasarımı yapılmıştır. Bu koşulları 6 adet 34W'lık armatürün sağladığı görülmüştür. Böylece ofis ortamı için yapılan aydınlatma tasarımında kullanılan armatürün en efektif çözümü sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lighting can be designed either to fulfill functional needs or to enhance decorative and aesthetic values. In lighting designs to be made, if proper solutions are not provided, various negativities and damages may be encountered. Considering that we spend a significant portion of our lives in workplaces and homes, poor and inefficient lighting in these environments can lead to discomfort and health issues. Moreover, in our work life, poorly designed lighting can negatively affect work quality, leading to incomplete or substandard results. To prevent such adverse effects, a well-planned lighting design is essential. In this study, a lighting design was developed by selecting the most suitable luminaire based on the purpose of the space, ensuring that the best possible solution was provided to meet the specific needs of the environment. The aim of this thesis is to examine the impact of lighting on office spaces, particularly in light of technological advancements, and to create a more efficient lighting design. In this regard, the technical specifications of the luminaires were examined to select the most suitable luminaire. In the conducted thesis study, a lighting design was carried out for an office with dimensions of 4x6 meters and a height of 2.5 meters using 10W, 24W, and 34W luminaires. The design was made to achieve an illuminance level of 500 lux, a uniformity level of 0.6, and a maximum unified glare rating (UGR) of 19. It was determined that these conditions were met by using six 34W luminaires. Thus, the most effective solution of the luminaire used in the lighting design for the office environment has been aimed to be provided.