Yirmibirinci yüzyıl halk kütüphanelerinde aydınlatma tasarımı ve teknolojik gelişmelerin iç mekana yansımaları açısından değerlendirilmesi
Lighting design in 21st century public libraries and an overview of technological development influences on inner space
- Tez No: 346515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Teknoloji ve iletişimde yaşanan gelişmeler, bilgiye erişimin kapsamını ve hızını değiştirmenin yanında, genel anlamda toplumsal algılama ve yaşam biçimlerini yeniden tanımlamıştır. Yirmibirinci yüzyıl kütüphaneleri bu gelişmelerle kendisini yenileme sürecine girmiş; bu değişimden en çok halk kütüphaneleri etkilenmiştir. Artık, halk kütüphanelerinde kullanıcıya verilecek olan her türlü hizmetin estetik ve işlevsel mekânlarda sunulması gerekmektedir. Kütüphane aydınlatmasında, aydınlık düzeyi, ışığın renksel özellikleri, doğrultusal yapısı, aydınlıkta oluşan gölgeler, ışıklılık dağılımı ve kamaşma önemlidir. Kütüphane mekânlarında aydınlatma düzeni, iyi görme koşullarının oluşmasını sağlayacak şekilde kurulmalıdır. Aydınlatma tekniği açısından, mekânın işlev ve özelliklerine uygun gerekli aydınlık düzeyi sağlanmalı, lamba ve aygıt seçimi, aygıt yerleşim düzeni bilinçli bir şekilde belirlenmelidir. Buna dayanarak bu tez çalışması çerçevesinde, tarihte kütüphaneler incelenmiş, günümüz kütüphanesinde gelişen yeni mekân kavramları irdelenmiştir. Diğer yandan aydınlatma sistemleri ele alınmış, yirmibirinci yüzyıl kütüphane yapılarında aydınlatma gereklilikleri belirlenmiştir. Kütüphane mekânlarında doğal ve yapay aydınlatma tasarım ilkeleri sunulmakta; uygulanacak ışığın niteliği ve niceliği araştırılmakta ve dünyadaki kütüphane tasarımı örneklerinin incelenmesiyle günümüz halk kütüphanesi mekânlarında gelişen teknolojinin yeri, aydınlatma tasarımına etkisi ve yapılan analizlerle yeni mekânsal tasarım kararları belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of technology; increasing the use of internet to find the information via the computers and mobile phones didn?t cause the libraries to lose their importance; in contrary all these conditions made libraries more important. The reality -that among thousands of knowledge, finding the right, trustable, acceptable ones is possible in libraries- directed people through the libraries again. In the library spaces, lighting scheme should be established to ensure that the creation of conditions for better vision. In terms of lighting technical , ıt should be provided lamp and device selection be in accordance with function and features of the space , device layout should be determined in a conscious way. It is served natural and artificial lighting design principles in the library spaces ; researched the quality and quantity of the light that will be existed ,determined the place of technology in today's evolving public library spaces, effect of lighting design and with making analysis new spatial design decisions. In this study, disciplines of direct and indirect lighting in libraries are explained; the quality as well as the quantity of light is studied and new design disciplines are exposed by analyzing successful examples and the relationship between space-light-technology, according to the change of 21st century space percept analyzed. It is served natural and artificial lighting design principles in the library spaces ; researched the quality and quantity of the light that will be existed ,determined the place of technology in today's evolving public library spaces, effect of lighting design and with making analysis new spatial design decisions.