Dijital reklam bağlamında oyun içi reklamlar: Portuma örneği
In-game advertisements in the context of digital dvertising: Portuma example
  1. Tez No: 947027
  2. Yazar: SÜMEYYE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM GÜDÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital reklamcılık, hızla evrilen dijital dünyada; reklamcılar ve reklamverenler, hedef kitlelere ulaşmanın, ikna etmenin ve onları etkilemenin yeni yollarını arayarak sürekli bir değişim ve güncel kalma arayışı içindedirler. Bu yenilik ve güncellik arayışında, özellikle oyun sektörü ve oyun içi reklamlar hızlı gelişmelerin merkezinde yer almaktadır. Çünkü çağımızda çevrimiçi oyunlar, insanlar için vazgeçilmez bir eğlence aracı haline gelmiş; eğlence arayışının yanı sıra yeni finansman yolları keşfetmiş; bu durum ise işletmelerin ve reklamverenlerin pazarlama stratejilerini değiştirmesine neden olmuştur. Artık işletmeler ve markalar, reklam bütçelerinin önemli bir kısmını oyun içi reklamlara ayırarak ürün ve hizmetlerini yerleştirmiş; genç tüketicilere ulaşmanın yollarını keşfetmişlerdir. Platform dahilinde oyunlar, fazla sayıda katılımcıya sahip olduklarından ve özellikle sanal gerçeklik kapsamında daldırmalı (immersive) ve eş zamanlı katılıma açık olduklarından, reklam için oldukça elverişli platform sunmaktadırlar. Bu tarz oyunlarda ürün yerleştirme sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca dijital ürün (oyun içi kullanımı olan skinler, gadget'lar vb…) satışlarına yönelik reklamlar, markalara ilişkin tanıtım videoları ve sponsorluk kapsamında logo görsel kullanımları sıklıkla görülmektedir. Türkiye'nin oyun içi reklam ajanslarından biri olan Portuma; oyuncu deneyimini bölmeden; reklamverenler ve oyun firmaları ile bağlantı kurarak; oyun içinde reklam alanları oluşturmuş; tüketicilerin oyun içi reklamlara karşı tutumlarını değiştirmiştir. Oyunu bölmeyen reklamlar ile bu tutumların satın alma niyetleri üzerindeki etkisini pozitif etkiye dönüştürmüştür. Ayrıca Portuma, kendi dijital parası PORToken'ı oluşturarak; oyuncu deneyimini daha zevkli ve kazançlı hale getirmiş; tüm oyun geliştiricilerinin ekosisteme dahil olabileceği bir alan haline dönüştürmüştür. Blockchain sistemine sahip olan Portuma, oyun içi reklamlar ile markaların reklamlarını daha erişilebilir kılmış, oyuncuların oyun deneyimini engellemeden daha görünür olarak tüketicilere ulaşabilir olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Digital advertising, in the rapidly evolving digital world; advertisers and advertisers are in a constant search for change and up-to-dateness by searching for new ways to reach, persuade and influence target audiences. In this search for innovation and up-to-dateness, especially the gaming sector and in-game advertisements are at the center of rapid developments. Because in our age, online games have become an indispensable entertainment tool for people; in addition to the search for entertainment, they have discovered new financing methods; and this has caused businesses and advertisers to change their marketing strategies. Now, businesses and brands have allocated a significant portion of their advertising budgets to in-game advertisements and placed their products and services; they have discovered ways to reach young consumers. Since games within the platform have a large number of participants and are open to immersive and simultaneous participation, especially within the scope of virtual reality, they offer a very suitable platform for advertising. Product placement is frequently preferred in such games. In addition, advertisements for digital product (in-game skins, gadgets, etc.) sales, promotional videos for brands, and logo visuals within the scope of sponsorship are frequently seen. Portuma, one of Turkey's in-game advertising agencies; has created advertising areas in the game by connecting with advertisers and gaming companies without interrupting the player experience; and has changed the attitudes of consumers towards in-game ads. It has transformed the effect of these attitudes on purchase intentions into a positive effect with ads that do not interrupt the game. In addition, Portuma has created its own digital currency, PORToken; It has made the player experience more enjoyable and profitable; It has transformed it into an area where all game developers can join the ecosystem. Portuma, which has a blockchain system, has made the advertisements of brands more accessible with in-game ads, and has been able to reach consumers more visibly without interrupting the game experience of players.