Klasik Dönem'den Roma İmparatorluk Dönemi'ne Doğu Lykıa'da Helen tanrıları
Helenic Deities in Eastern Lycia from the Classical Period to the Roman Imperial Era
- Tez No: 947039
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Klasik Dönem'den Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar Doğu Lykia'da Helen tanrılarının kültlerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışmada; epigrafik belgeler, mimari kalıntılar, sikkeler ve antik edebi metinler bir arada incelenerek bu kültlerin kurumsallığı; rahiplik kurumları, kutsal alanlar ve kamusal festivaller gibi resmi kült pratiklerinin işleyişi üzerinden ortaya konurken, bireysel tapınmadaki yeri ve tapınım yoğunluğu da yazıtlar ve adaklar üzerinden detaylı olarak incelenmiştir. Çalışma, inanç biçimlerinin çeşitliliğini ve derinliğini ortaya çıkarmaktadır. Bölgedeki siyasi ve toplumsal dönüşümlerin, dini yapıların evrimindeki rolü de çalışmada önemli bir yer tutmaktadır. Sonuç olarak, tez Doğu Lykia'daki Helen dini geleneklerinin, sadece dışsal etkiler değil, aynı zamanda yerel ve bölgesel dinamiklerle şekillenen, çok katmanlı ve sürekli dönüşen bir yapı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, antik Anadolu'nun dinsel tarihine yeni bir perspektif sunmakta ve Helenistik ile Roma dönemlerinde dinsel pratiğin çeşitliliğini anlamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive study of the cults of Helenic deities in Eastern Lycia from the Classical Period through the Roman Imperial Era. By examining epigraphic records, architectural remains, coins, and ancient literary sources together, the study reveals the institutional nature of these cults through official practices such as priesthoods, sacred spaces, and public festivals. At the same time, it closely investigates the role and intensity of individual worship through inscriptions and votive offerings, highlighting the diversity and depth of religious beliefs. The study also emphasizes the significant impact of political and social changes on the evolution of religious structures in the region. Ultimately, the thesis shows that the Helenic religious traditions in Eastern Lycia were shaped not only by external influences but also by local and regional dynamics, forming a complex and continually evolving system. This work offers a fresh perspective on the religious history of ancient Anatolia and contributes to a deeper understanding of the diversity of religious practices during the Helenistic and Roman periods.