Geniş ZVS aralığı ve dar anahtarlama frekansı değişimine sahip PWM-pfm hibrit kontrollü LCC rezonans dönüştürücü
PWM-PFM hybrid controlled LCC resonant converter with wide ZVS range and narrow switching frequency variation
- Tez No: 947058
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMERÜLFARUK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Rezonans dönüştürücüler, yüksek verimlilik ve düşük kayıplar sunarak modern güç elektroniği uygulamalarında önemli bir rol oynar. Bu devrelerde anahtarlama kayıplarını azaltmak için kullanılan Sıfır Gerilimde Anahtarlama (ZVS) yöntemi, enerji verimliliğini artırırken kontrol ve tasarım açısından bazı zorluklar getirmektedir. ZVS'nin uygulanmasında, yaygın olarak kullanılan Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) ve Darbe Frekans Modülasyonu (PFM) yöntemleri, sistem performansını ve verimliliğini doğrudan etkiler. PWM sabit frekansta çalışırken darbe genişliği ile kontrol sağlarken, PFM değişken frekansla daha esnek bir yapı sunar. Bu tezde, ZVS kontrolünün PWM ve PFM yöntemleriyle ilişkisini, avantajlarını ve sınırlamalarını ele almaktadır. Dar anahtarlama frekansı değişimiyle geniş ZVS güç anahtarı aralığı elde etmek için bir PWM-PFM hibrit kontrollü LCC rezonans dönüştürücü önerilmiş ve modeli sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Resonant converters play an important role in modern power electronics applications by offering high efficiency and low losses. The Zero Voltage Switching (ZVS) method used to reduce switching losses in these circuits encounters some difficulties in terms of control and design as energy ranges increase. In the blood of ZVS, widely used Pulse Width Modulation (PWM) and Pulse Frequency Modulation (PFM) methods directly affect system components and components. While PWM provides control with fixed frequency operating pulse width, PFM offers a more flexible structure with variable frequency. In this thesis, the relationship, advantages and limitations of ZVS control with PWM and PFM methods are included. A PWM-PFM hybrid controlled LCC resonant converter is proposed and a model is presented to obtain a wide ZVS power switching range with narrow switching ratio change.