Oral health knowledge and behaviour among school children in Al-Bab city
El-Bab şehrindeki okul çocuklarının ağız sağlığı bilgisi ve davranışı
  1. Tez No: 947059
  2. Yazar: FARES ALSHADIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES GÖKLER, DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Background: Oral health is a critical yet often neglected aspect of overall health, especially among children. Poor practices can lead to lifelong consequences. This study examines the oral health knowledge, attitudes, and behaviors of school children in Al-Bab city, Syria, amidst the ongoing conflict. Methods: A cross-sectional survey was conducted among a representative sample of 12- to 14-year-old school children in Al-Bab city. A structured questionnaire assessed three domains: oral health knowledge, and behavioral practices. Results: Data were collected from 369 participants, 45% male and 55% female, with a mean age of 13.21±0.72. Among them, 61.8% attended public schools, and 38.2% attended private schools. A significant majority (90.5%) believe that teeth health is important. However, awareness of fluoride is low, with only 1.6% knowing its importance. Only 2.4% of children identified dental plaque correctly. While 80.2% agree that dental hygiene prevents tooth decay and 61.5% believe reducing sweets helps, only 54.7% recommend brushing twice daily, and just 39.6% follow this practice. Only 44.5% visited a dentist in the past year. Furthermore, only 3.3% use dental floss and 2.4% use mouthwash. Socioeconomic factors influence the quality of dental health behaviors but not knowledge. Conclusion: This study reveals significant gaps in oral health knowledge and behaviors among school children in Al-Bab city, despite basic awareness of hygiene practices. There is a clear deficiency in education regarding fluoride, dental floss, and oral diseases. The effect of socioeconomic factors was more pronounced on behavior compared to its impact on knowledge. Integrating oral health education into broader public health initiatives and ensuring access to affordable dental services in Al-Bab are essential for sustainable improvements in children's oral and overall health.
Özet (Çeviri)
Arka Plan: Ağız ve diş sağlığı, özellikle çocuklar arasında genel sağlığın kritik ancak sıklıkla ihmal edilen bir yönüdür. Kötü alışkanlıklar, ömür boyu sürecek olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu çalışma, devam eden çatışmaların ortasında Suriye'nin Al-Bab şehrindeki okul çocuklarının ağız ve diş sağlığı bilgisi, tutumları ve davranışlarını incelemektedir. Yöntemler: Al-Bab şehrindeki 12-14 yaş arası okul çocuklarından oluşan bir örneklemle kesitsel bir anket uygulanmıştır. Yapılandırılmış bir anketle ağız ve diş sağlığı bilgisi, tutumlar ve davranışsal uygulamalardan oluşan üç alan değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Çalışmaya 369 katılımcı dâhil edilmiştir; %45'i erkek, %55'i kız olup, yaş ortalaması 13,21±0,72'dir. Katılımcıların %61,8'i devlet okullarına, %38,2'si özel okullara gitmektedir. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu (%90,5), diş sağlığının önemli olduğuna inanmaktadır. Ancak florür farkındalığı düşüktür ve yalnızca %1,6'sı florürün önemini bilmektedir. Çocukların sadece %2,4'ü diş plağını doğru şekilde tanımlamıştır. Katılımcıların %80,2'si diş hijyeninin çürükleri önlediğine, %61,5'i ise şeker tüketimini azaltmanın yararlı olduğuna inanmaktadır; ancak yalnızca %54,7'si günde iki kez fırçalamayı önermekte ve sadece %39,6'sı bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Katılımcıların %44,5'i son bir yıl içinde diş hekimine gitmiştir. Ayrıca, sadece %3,3'ü diş ipi kullanırken %2,4'ü ağız gargarası kullanmaktadır. Sosyoekonomik faktörler, ağız ve diş sağlığı davranışlarının kalitesini etkilerken bilgi üzerinde önemli bir etkisi görülmemiştir. Sonuç: Bu çalışma, Al-Bab şehrindeki okul çocukları arasında ağız ve diş sağlığı bilgisi ve davranışlarında önemli eksiklikler olduğunu ortaya koymaktadır. Temel hijyen uygulamalarına dair farkındalık olmasına rağmen, florür, diş ipi ve ağız hastalıkları konusunda ciddi bir eğitim eksikliği bulunmaktadır. Sosyoekonomik faktörlerin davranışlar üzerindeki etkisi, bilgi üzerindeki etkisinden daha belirgindir. Çocukların ağız ve genel sağlıklarının sürdürülebilir şekilde iyileştirilmesi için ağız sağlığı eğitiminin daha geniş halk sağlığı girişimlerine entegre edilmesi ve Al-Bab'da uygun fiyatlı diş hizmetlerine erişimin sağlanması önemlidir.