Dahili ve cerrahi bilimlerdeki araştırma görevlilerinin etkili iletişim becerileri açısından karşılaştırılması
A comparison of effective communication skills of resident physicians in internal and surgical medical disciplines
- Tez No: 947072
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, dahili ve cerrahi bilimlerde görev yapan araştırma görevlisi hekimlerin etkili iletişim becerilerini alt boyutlarıyla birlikte değerlendirmek ve bu becerilerin cinsiyet, mesleki deneyim, nöbet sıklığı, ebeveynlik durumu, iletişim eğitimi alma geçmişi ve klinik stresörlerle olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı türde tasarlanmış olup, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde görev yapan toplam 259 araştırma görevlisi hekimle yürütülmüştür. Araştırma verileri, Ekim 2023–Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla uygulanan anket formu iki bölümden oluşmuştur: ilk bölümde 17 sorudan oluşan sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümde ise Sağlık Profesyonellerine Yönelik İletişim Becerileri Ölçeği – Türkçe Versiyonu (HP-CSS-TR) yer almıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 27.0 programında analiz edilmiş; Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-kare ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effective communication skills of resident physicians working in internal and surgical medical sciences, along with the subdimensions of these skills, and to examine their relationship with gender, professional experience, on-call frequency, parental status, communication training history, and clinical stressors. Materials and Methods: Designed as a cross-sectional and descriptive study, the research was conducted with 259 resident physicians working at Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Hafsa Sultan Hospital. Data were collected between October and December 2023 using a two-part questionnaire: the first part consisted of 17 sociodemographic questions, and the second part included the Turkish version of the Health Professionals Communication Skills Scale (HP-CSS-TR). Data were analyzed using IBM SPSS 27.0 with Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Chi-square, and Spearman correlation tests.