Meme kanserinde asprosinin tanısal değeri
Diagnostic value of asporsin in breast cancer
  1. Tez No: 947082
  2. Yazar: KAMİL OSMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET KOCAÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, meme kanseri tanısı almış hastalarda serum asprosin düzeylerini değerlendirmek ve bu düzeylerin menopozal durum, vücut kitle indeksi (VKİ), tümör evresi, histopatolojik özellikler ve moleküler alt tiplerle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde meme kanseri nedeniyle opere edilen 110 hasta ile, Meme Endokrin Cerrahisi polikliniğinde rutin kontrol amacıyla değerlendirilen 110 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Her iki grupta hastalardan alınan serum örneklerinde asprosin düzeyleri ölçülmüştür. Klinik, patolojik ve demografik veriler kaydedilerek serum asprosin düzeyleri ile olası ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate serum asprosin levels in patients diagnosed with breast cancer and to investigate the relationship between asprosin levels and menopausal status, body mass index (BMI), tumor stage, histopathological features, and molecular subtypes. Materials and Methods: A total of 110 patients operated for breast cancer and 110 healthy individuals evaluated during routine breast controls at Ankara Bilkent City Hospital were included in the study. Serum asprosin levels were measured in both groups. Clinical, pathological, and demographic data were recorded, and the relationship between serum asprosin levels and these parameters was statistically analyzed.