İnşaat sektörü çalışanlarında iş sağlığı okuryazarlık düzeyi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determining the occupational health literacy levels and related factors among construction sector workers
- Tez No: 947083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, inşaat sektöründe çalışan bireylerin iş sağlığı okuryazarlık düzeylerini ve etki eden faktörleri belirlemektir. Yöntem:Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, Haziran 2024- Haziran 2025 tarihleri arasında bir şehir hastanesi şantiyesinde yürütülmüştür. Basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen, dahil edilme kriterlerine uyan toplam 360 inşaat işçisi ile veri toplanmıştır.Veri toplama araçları olarak Demografik Soru Formu veİş Sağlığı Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular:İş Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği alt boyutlarında; İSG Bilgilerini Değerlendirme (8,42±2,65) ve İSG Bilgilerini Anlama (33,59±7,79) alt boyutlarında orta düzeyde, İSG Bilgilerine Erişebilme (14,53±4,20) ve İSG Bilgilerini Kullanma ve İletme (26,66±6,43) alt boyutlarında ise orta düzeyin üst sınırında puanlar elde edilmiştir. Ölçeğin toplam puanı 83,20±18,23 olup, katılımcıların iş sağlığı okuryazarlık düzeylerinin orta seviyede olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study is to determine the occupational health literacy levels of individuals working in the construction sector and the factors influencing these levels. Methods:This descriptive study was conducted between June 2024 and June 2025 at a city hospital construction site. Data were collected from a total of 360 construction workers who met the inclusion criteria and were selected using a simple random sampling method. The data collection tools included a Demographic Questionnaire and the Occupational Health Literacy Scale. Data analysis involved percentages, independent samples t-tests, analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis. Results:In the subdimensions of the Occupational Health Literacy Scale, Evaluating Occupational Health and Safety (OHS) Information (8.42±2.65) and Understanding OHS Information (33.59±7.79) scores were at a moderate level, while Accessing OHS Information (14.53±4.20) and Using and Communicating OHS Information (26.66±6.43) scores were at the upper limit of the moderate level. The total score of the scale was 83.20±18.23, indicating that participants had a moderate level of occupational health literacy.