Betonarme kirişlerde etriyeye alternatif olarak kullanılması planlanan ı ve u şekilli donatıların kesme dayanımına katkısının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the contribution of i and u shaped reinforcement planned to be used as an alternative to stirrups in reinforced concrete beams to shear strength
  1. Tez No: 947108
  2. Yazar: YEŞİL NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, betonarme kirişlerde geleneksel tam sargılı etriyelere alternatif olarak I ve U şeklindeki kesme donatılarının kullanılabilirliği deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı kanca boylarına ve etriye aralıklarına sahip alternatif kesme donatıları kullanılarak, bu donatıların kirişlerin taşıma kapasitesine, sünekliğine, rijitliğine ve hasar modlarına etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında toplam 18 adet betonarme kiriş numunesi üretilmiştir. Bunlardan 6'sı geleneksel tam sargılı etriyelere sahip referans numuneleri olarak belirlenmiş, diğer 12 numunede ise kanca boyları 0 cm, 1.5 cm ve 3.5 cm olarak seçilmiş ve etriye aralıkları 5 cm, 10 cm ve 15 cm olarak düzenlenmiştir. Kirişler dört noktalı eğilme deneyi ile test edilmiş, yük taşıma kapasiteleri, deplasman değerleri ve çatlak desenleri analiz edilmiştir. Deney sonuçları, 3.5 cm kanca boyuna sahip etriyelerin kesme kapasitesi açısından tam sargılı etriyelerle en yakın performansı gösterdiğini, ancak kanca boyu 0 cm ve 1.5 cm olan numunelerde daha ani ve gevrek kırılmaların meydana geldiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, etriye aralığının artmasıyla birlikte taşıma kapasitesinde düşüş gözlenmiş ve kesme hasarlarının daha erken oluştuğu belirlenmiştir. Alternatif donatıların sünekliği artırmada kısmen etkili olduğu ancak geleneksel tam sargılı etriyelerin sağladığı dayanım seviyesine ulaşamadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, I ve U şeklindeki donatıların tam sargılı etriyeler yerine doğrudan bir alternatif olarak kullanılması önerilmemektedir. Kesme dayanımının kritik olduğu yapısal elemanlarda geleneksel etriyelerin tercih edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalar kapsamında, farklı donatı konfigürasyonları ve beton sınıflarıyla genişletilmiş deneyler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the feasibility of using I- and U-shaped shear reinforcements as an alternative to conventional full-anchored stirrups in reinforced concrete beams was experimentally investigated. Alternative shear reinforcements with different hook lengths and stirrup spacings were used to examine their effects on the load-carrying capacity, ductility, stiffness, and failure modes of the beams. A total of 18 reinforced concrete beam specimens were produced for the experimental study. Among these, six specimens were designated as reference specimens with conventional full-anchored stirrups, while the remaining 12 specimens featured hook lengths of 0 cm, 1.5 cm, and 3.5 cm, with stirrup spacings of 5 cm, 10 cm, and 15 cm. The beams were tested using a four-point bending test, and their load-bearing capacities, displacement values, and crack patterns were analyzed. The experimental results indicated that the specimens with 3.5 cm hook lengths exhibited the closest shear capacity performance to that of fully anchored stirrups. However, specimens with 0 cm and 1.5 cm hook lengths exhibited more sudden and brittle failures. Additionally, an increase in stirrup spacing resulted in a decrease in load-bearing capacity and led to earlier shear failures. While the alternative reinforcements were partially effective in enhancing ductility, they failed to achieve the strength level provided by conventional full-anchored stirrups. Based on the findings, it is not recommended to use I- and U-shaped reinforcements as a direct replacement for full-anchored stirrups. It has been determined that traditional stirrups should be preferred for structural elements where shear strength is critical. Future studies should conduct extended experiments with different reinforcement configurations and concrete classes to further investigate the applicability of these alternative shear reinforcement systems.