Türkiye'nin savunma harcamalarının uluslararası karşılaştırmalı analizi
Comparative international analysis of Turkey's defense expenditures
- Tez No: 947167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Savunma harcamaları üzerine yapılan akademik çalışmalar, bu alandaki ekonomik yaklaşımlar ve politik eğilimler açısından geniş bir literatüre sahiptir. Bu çalışma, savunma harcamalarının tanımı, kapsamı ve ekonomik açıdan ele alınan teorileri içeren metodolojik bir inceleme sunmaktadır. Araştırmada, seçili gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye'nin savunma harcamaları öncelikle gayrisafi yurt içi hâsıla (GSYİH) ve bütçe içindeki payları açısından analiz edilmiştir. Ardından, bu ülkeler arasındaki değişimler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) verileri temel alınarak güvenilir akademik bir çerçeve oluşturulmuştur. Türkiye'nin savunma harcamalarının durumu, gelişmiş ve gelişmekte olan seçili ülkelerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Son olarak, Türkiye'nin savunma harcamalarının eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler gibi kamu harcamalarıyla ilişkisi ele alınmış ve optimum düzeye ulaşıp ulaşmadığı somut istatistiksel veriler ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is extensive literature on defense expenditures, with numerous studies analyzing different perspectives. This research provides a methodological examination of defense expenditures, exploring their definition, scope, related economic theories, and key determinants. The study aims to analyze the share of defense expenditures in Gross Domestic Product (GDP) and national budgets separately for developed and developing countries, as well as for Turkey. Furthermore, it examines the changes and comparisons among these countries. To ensure reliability and accuracy, the research is based on data from the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), which is widely recognized globally. Additionally, a comparative analysis of Turkey's defense expenditures relative to selected developed and developing countries has been conducted. Ultimately, the study investigates whether Turkey, while allocating resources to defense expenditures, maintains an optimal balance in other public spending, such as education, healthcare, and social welfare programs, based on concrete statistical evidence.