Türkiye'ye yapılan güvenlik yardımları ve etkileri
Security aids given to Turkey and their effects
  1. Tez No: 63760
  2. Yazar: ERCAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME OYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Yabancı ekonomik ve güvenlik yardımı, gelişmekte olan ülkeler için yaşamsal bir öneme haizdir. Yardım, bu ülkelerin karşılaştığı iki ana dar boğaz yani tasarruf ve döviz dar boğazı için bir çare olabilir. Tezin ilk iki bölümünde yardımın ilkeleri, farklı tipleri ve gelişimi incelenmiştir. Ayrıca yardımın etkileri, alan ve veren her iki ülke açısından analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'nin savunma ihtiyaçları ve harcamaları NATO müttefikleri ve komşu ülkelerle özel münasebetiyle, karşılaştırmalı olarak bir inceleme yapılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'ye verilen yardım tarihsel bir perspektifte incelenmiştir. ABD, Almanya ve NATO tarafından yapılan yardımın şartları ve ekonomik etkilerinin analizi üzerinde önemle durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign economic assistance and security aid are of vital importance for developing countries. Aid can be a remedy for the two main bottlenecks encountered by these countries, namely the saving gap and the foreign exchange gap- In the first two chapters of the dissertation, the principles, different types and development of aid are examined. Further more the impacts of aid İs analyzed from the point of view of both receiving and donor countries. In the third chapter, a comparative study of Turkey's defense requirements and expenses, with special reference to neighboring countries and NATO allies is made. In the fourth chapter, security aid given to Turkey is examined in a historical perspective. Emphasis is given to the analysis of the terms and economic effects of aid from USA, Germany and NATO.