Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik ilgi düzeyleri ve sportmenlik davranışlarının incelenmesi
Examining the interest levels and sportsmanship behaviors of secondary school students towards physical education and sports lessons
  1. Tez No: 947210
  2. Yazar: RIFAT MAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ SOMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaokul Öğrencilerinin Beden eğitimi ve spor dersine yönelik ilgi düzeyleri ve sportmenlik davranışlarının incelemek, aralarındaki olabilecek ilişkiyi tespit etmek ve bu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre değişiklik gösterip, göstermeyeceğini tespit etmektir. Araştırma, nicel yaklaşım kapsamında tarama modeli ve yüz yüze anket tekniğiyle yürütülmüştür. Örneklem, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında dört ortaokulda öğrenim gören 211'i kız (46,5) 243'ü erkek (53,5) olmak üzere toplam 454 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Beden Eğitimi Dersine İlgi Ölçeği, Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir (p=0,05). Sonuçlara göre, katılımcıların beden eğitimi dersi sportmenlik davranışı; sınıf düzeyi, aile gelir düzeyi, baba eğitim durumu, derse katılma isteği, ders saatini artırma isteği, arkadaş grubuyla oyun oynama isteği, yardımlaşma durumu ve lisanslı sporcu olma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken, bazı değişkenlere göre farklılık göstermemektedir. Beden eğitimi dersine ilgi; sınıf düzeyi, baba ve anne eğitim durumu, derse katılma isteği, ders saatini artırma isteği, arkadaş grubuyla oyun oynama isteği, yardımlaşma durumu ve lisanslı sporcu olma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken, bazı değişkenlere göre farklılık göstermemektedir. Sonuç olarak, beden eğitimi dersine yönelik sportmenlik davranışları ve derse ilgi düzeyleri; cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum, ebeveyn eğitim düzeyi, lisanslı sporculuk deneyimi ve ders içi etkileşim gibi faktörlerden anlamlı biçimde etkilenmekte olup, öğrencilerin bu derse katılımı ve ilgisi arttıkça sportmenlik tutumları da olumlu yönde gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the interest levels and sportsmanship behaviors of middle school students towards physical education and sports lessons, to determine the possible relationship between them and to determine whether these variables will change according to various demographic characteristics. The research was conducted with the screening model and face-to-face survey technique within the scope of the quantitative approach. The sample consists of a total of 454 students, 211 girls (46.5) and 243 boys (53.5) studying in four middle schools in the 2024-2025 academic year. Personal information form, Physical Education Course Interest Scale, Physical Education Course Sportsmanship Behavior Scale were used as data collection tools. Data were evaluated with descriptive statistics, t-test, ANOVA, correlation and regression analyses (p=0.05). According to the results, the participants' physical education course sportsmanship behavior; While significant differences were detected according to variables such as grade level, family income level, father's education status, desire to attend class, desire to increase class hours, desire to play with a group of friends, cooperation status and being a licensed athlete, there were no differences according to some variables. Interest in physical education class; While significant differences were detected according to variables such as grade level, father's and mother's education status, desire to attend class, desire to increase class hours, desire to play with a group of friends, cooperation status and being a licensed athlete, there were no differences according to some variables. In conclusion, sportsmanship behaviors and interest levels in physical education classes are significantly affected by factors such as gender, age, socioeconomic status, parental education level, licensed athletic experience and in-class interaction, and as students' participation and interest in this class increases, their sportsmanship attitudes also develop positively.