Atık Mardin taşı tozunun rijit yol kaplama inşasında kullanılabilirliği
Usability of waste Mardin stone powder in rigid road coating construction
  1. Tez No: 947212
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULREZZAK BAKIŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılmış olan tez çalışmasında atık olan Mardin taşı tozunun beton yol yapımında kullanılabilirliğini araştırarak hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de yeni bir çalışma ile farklı bir rijit yol yapım malzemesi üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Mardin iline gidilerek Mardin taşı üretim şantiyeleri (Mardin Türkmen Deresi ve Kızıltepe Gurs Şantiyesi) gezilmiş ve deney malzemesi olarak çeşitli dane boyutlarından Mardin taşı agregası ve Mardin taşı tozu temin edilmiştir. İlgili firmalardan silis dumanı, süper akışkanlaştırıcı ve çelik lif temin edilerek Siirt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Laboratuvarında deneysel çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda, Lifsiz Mardin Taşı Pudra Beton (MPB), Lifli Mardin Taşı Pudra Beton (MLPB), Lifsiz Referans Mardin Taşı Beton (RFB) ve Lifli Referans Mardin Taşı Beton (RFLB) olmak üzere 4 tip beton üretimi yapıldı. Üretilen numunelere 3 farklı tip kür uygulandı. Kür sonrası numunelere Basınç, Eğilme ve Donma-Çözülme deneyleri yapıldı. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, atık Mardin taşı tozunun kullanıldığı betonların, referans Mardin taşı agregasının kullanıldığı betonlardan daha iyi sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to contribute to the national economy and to produce a different rigid road construction material with a new study by investigating the usability of Mardin stone dust in concrete road construction. For this purpose, Mardin province was visited and Mardin stone production sites (Mardin Türkmen Deresi and Kızıltepe Gurs sites) were visited and Mardin stone aggregate and Mardin stone dust of various grain sizes were obtained as test materials. Silica fume, super plasticizer and steel fiber were obtained from the relevant companies and experimental studies were carried out in Siirt University Faculty of Engineering Civil Engineering Laboratory. In this context, 4 types of concrete were produced: Fiberless Mardin Stone Powder Concrete (MPC), Fibrous Mardin Stone Powder Concrete (MLPC), Fiberless Reference Mardin Stone Concrete (RFC) and Fibrous Reference Mardin Stone Concrete (RFLC). Three different types of curing were applied to the produced specimens. After curing, the specimens were subjected to compression, flexural and freeze-thaw tests. As a result of the experimental studies, it was seen that the concretes using waste Mardin stone powder gave better results than the concretes using reference Mardin stone aggregate.