Azerbaycan ve Türkiye bankacılık sisteminin karşılaştırmalı analizi
A Comprehensive analiysis of Turkish and Azerbaijani banking systems
  1. Tez No: 94723
  2. Yazar: ARIF TAHIROV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan ekonomisi Sovyet Birliği ekonomisinin bir parçası olmuştur. Azerbaycan Ekonomisi Moskova'da hazırlanan 5 yıllık Ekonomik ve Sosyal Kalkınma planlarına uygun olarak yönetilirdi. Azerbaycan'ın kendi para birimi olmamıştır. Onun için bankacılık sistemi de eski SSCB bankacılık sisteminin bir kısmını oluşturmuştur. Azerbaycan'da bankacılık faaliyetleri eski SSCB Devlet bankasınca (Gosbank) düzenlenmiştir. Azerbaycan Devleti bağımsızlığını ilan ettikten sonra 7 Ağustos 1992'de kendi bankalar kanununu yürürlüğe koymuş, kendi bankalarını oluşturmaya başlamıştır. Yeni Bankalar ve Bankacılık İşlemleri Kanunu'na göre 2 seviyeli bankacılık sisteminin kurulması amaçlanmıştır. 1. seviyede Merkez Bankası 2. seviyede Diğer Bankalar Azerbaycan'ın fınans kesimi, Azerbaycan Milli Bankası (Merkez Bankası) ve 4 ihtisas bankası; Azerbaycan Beynelhalk Bank (Azerbaycan Uluslararası Bankası), Agroindustrial Bank (Ziraat Bankası), Sanayi İnvestiyaBankası (Sanayi ve Yatırım Bankası), Emanet Bank (Tasarruf Bank) ve çok sayıda ticari ve kooperatif bankasından oluşmaktadır. 1.4.1993 tarihinden itibaren Azerbaycan'ın kendi para birimi olan Manat resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 15.06.1993 tarihinden itibaren Azerbaycan Cumhuriyetinde geçerli tek para birimi Manat olarak kararlaştırılmıştır. Son yıllarda Azerbaycan'da Bankacılık sistemi hızla gelişmeye başlamış, bankacılık hakkında eğitimlere önemli yer verilmiş, ve dışa açılmaya başlamıştır. Türk bankacılık sistemi Azerbaycan bankacılık sistemine göre çok gelişmiştir. Azerbaycan bankacılık sisteminde teknolojik gelişmelere, bankacılık hakkındaki eğitimlere, yeniliklere yeni başlamaktadır. Türk bankacılık sistemi tüm bunları geçmişte bırakmıştır. Azerbaycan bankacılık sisteminde teknoloji gelişmediğinden müşterilere iyi hizmet verilememektedir. Kırtasiyecilik hala devam etmekte olup, bilgisayar sistemi tam olarak uygulanmamaktadır. Bankamatikler yalnız büyük bankaların şubelerinde olup, kart uygulamaları geniş kullanım alanı oluşturmamaktadır. Türkiye'de olduğu gibi caddelerde, sokaklarda bankamatik yoktur. Türk bankacılık sistemi artık uluslararası standartlara cevap verebilecek durumdadır. 158Azerbaycan'ın bankacılık sektörünü dünya standartlarına ulaştırabilmek için personel ve kadroları yetiştirmek gerekmektedir. Azerbaycan bu adımları yeni atmaya başlamıştır. Türkiye'de bunlar gerçekleştirilmiş durumdadır. Bunun için de Azerbaycan'da personelin yetiştirilmesi konusunda Türkiye'de ve başka ülkelerde bankacılık eğitimi veren üniversitelerden, bankalardan ve Bankalar Biriiği'nden yararlanılmalıdır. Azerbaycan'da para-kredi ilişkilerinin liberalleşmesi, yani para-kredi alanında piyasa ekonomisine geçişi engelleyen şartlar bertaraf edilmelidir. Sektöre güveni sarsan ve zararına çalışan bankalar organize edilmelidir. Azerbaycan'da yeni ekonomik modele uygun biçimde kanunlar çıkarılmalıdır. Bu kanunlarla bankalarımız müşterilerine daha iyi hizmet verebilme imkanına kavuşacaktır. Böylelikle bankalarımız daha iyi projeler yapacak ve finansman sağlayacak bir kalkınma ve yatırım bankası işlerini üstlenecektir. 159
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the Soviet Union Era, the Azerbaijan economy was a part of the Soviet economic system. Azerbaijan economy was managed according to five-year development plan prepared in Moscow. Azerbaijan never had its own currency. For that reason, banking system in Azerbaijan was dependent on Soviet banking system. Banking activities in Azerbaijan was regulated by former Soviet State Bank (Gosbank). After the declaration of independence, Azerbaijan, on August 7th 1992, validated the law of banking and started to set up its own banks. According to this law, it has been aimed to have two-leveled banking system: 1st level Central Bank 2nd level other banks The financial sector site in Azerbaijan is consisted of Azerbaijan National Bank, Azerbaijan International Bank, Agriculture Bank, Industry and Invesment Bank, Economy Bank and many other commercial and cooperative banks. On 1.4.1993, Azerbaijan's own currency was issued which is called 'Manaf. Recently, the banking system in Azerbaijan has started to developand has been in foreign markets. Moreover it has been emphasized to have gualified personel. Turkish banking system is much more developed than Azerbaijan banking system. The use of technology in banking and banking education are the important criteria that Turkey has already had much earlier than Azerbaijan. As a result of lack of technology in Azerbaijan banks, it is not possible to give enough service to the clients, queues are very common in Azerbaijan. The use of computers and bank cards is only common in few banks. On the other hand Turkish banking system can easly meet the needs of international banking. Qualified personel and education are very prominent factors in banking, however these are recently started to be applied in the Azerbaijan banking system. In Turkey, qualified personel and its education are far from to be a problem. To solve the qualified personel problem, the association with the universities and banks in Turkey and in other countries should be set up quickly. Money-credit relations in Azerbaijan should be liberated in order to have a transition to free marketing economy. The banks which threaten a healty banking should be revised. 161In Azerbaijan, some laws about new economic system should quickly be legislated. In doing this, our banks will have more opportunities to give good service to their clients. 162