Akne vulgariste homosistein, vitamin ve eser element düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of homocysteine, vitamin and trace element levels in patients with acne vulgaris
- Tez No: 947235
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜRKAN ÇIKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş ve amaç: Akne vulgaris, vücudun özellikle sebase bezlerinin yoğun olarak bulunduğu yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde görülen, pilosebase ünitenin kronik ve inflamatuar bir hastalığıdır. Sıklıkla ergen ve genç erişkinleri etkileyen aknenin patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte; sebum üretimindeki artış, foliküler hiperkeratinizasyon, Propionibacterium acnes kolonizasyonu ve inflamasyonun hastalığın gelişiminde etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca genetik ve hormonal faktörler ile çevresel etkenler de akne patogenezinde rol oynamaktadır. Akne; komedon, papül, püstül, daha nadiren nodül, kist, skarlarla kendini gösteren, multifaktöriyel bir cilt hastalığı olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada; akne gelişiminde oksidatif stres göstergesi olan homosistein ve homosisteinin vücuttan atılmasını sağlayan B12, folik asit, B6 vitaminlerinin; ayrıca antioksidan sistemin bir parçası olan E vitamininin, hücre stabilizasyonu ve reaksiyonlarında görev alan çinko, bakır elementleri ile oksidan sistemin bir parçası kabul edilen malondialdehit (MDA) düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu parametrelerin birbirleri ile ilişkileri, akne vulgaristeki rolleri ve klinik şiddeti ile korelasyonu araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ekim 2024−Ocak 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniği'nde muayene sonrasında Akne vulgaris tanısı alan ve hiç tedavi başlanmamış 26 kadın 14 erkek olmak üzere toplam 40 hasta dahil edildi. Yaş ve cinsiyet açısından benzer özellik gösteren, akne şikâyeti bulunmayan 24 kadın ve 16 erkekten oluşan 40 sağlıklı gönüllü de kontrol grubunu oluşturdu. Tüm katılımcıların yaş aralığı 16-40 yaş olarak belirlendi ve hepsinden çalışmaya katılmadan önce bilgilendirilmiş onam alındı. İstatistiksel analiz SPSS sürüm 15.0 (IBM SPSS; Armonk, NY, ABD) kullanılarak yapıldı. Verilerin normalliği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren değişkenler için Independent Samples T testi, normal dağılmayan değişkenler için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Sürekli değişkenler medyan/Q1-Q3 (çeyrekler arası aralık) ve ortalama ± standart sapma (SS) ile ifade edildi. Kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) olarak gösterildi ve Ki-kare testi ile analiz edildi. Bulgular: Akne vulgaris hasta grubunun % 65'i (n=26) kadın, %35'i (n=14) erkek, kontrol grubunun ise % 60'ı (n=24) kadın, % 40'ı (n=16) erkek idi. Hasta ve kontrol grupları kadın ve erkek cinsiyet sayıları açısından birlikte değerlendirildiğinde her iki grupta da kadın sayısı daha yüksek olmasına rağmen cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,644). İstatistiksel değerlendirme sonucunda B12 vitamini düzeyleri, hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu (p=0,015). Malondialdehit (MDA) düzeyleri, hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,043). Yaş ve VKİ değerleri ile Homosistein, E vitamini, B6 vitamini, Folik asit, Çinko ve Bakır düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (tümü için p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit that predominantly affects areas with a high density of sebaceous glands, such as the face, back, and chest. Although it commonly affects adolescents and young adults, its exact pathophysiology has not yet been fully elucidated. Nevertheless, increased sebum production, follicular hyperkeratinization, Propionibacterium acnes colonization, and inflammation are considered key factors in the development of acne. In addition, genetic and hormonal influences, as well as environmental factors, are thought to contribute to its pathogenesis. Clinically, acne is recognized as a multifactorial skin disease that manifests with comedones, papules, pustules, and less frequently, nodules, cysts or scars. This study aimed to evaluate serum levels of homocysteine, an indicator of oxidative stress, and the vitamins B12, folic acid, and B6, which are involved in homocysteine metabolism. Additionally, vitamin E, which is part of the antioxidant defense system, and the trace elements zinc and copper, which play roles in cellular stabilization and enzymatic reactions, were examined. Malondialdehyde (MDA), a marker of lipid peroxidation and oxidative damage, was also assessed. The relationships between these parameters, their roles in acne vulgaris, and their correlation with disease severity were investigated. Materials and Methods: This study was conducted between October 2024 and January 2025 at the Dermatology and Venereology Outpatient Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital. A total of 40 patients diagnosed with acne vulgaris (26 females and 14 males) who had not received any prior treatment were included. The control group consisted of 40 healthy volunteers (24 females and 16 males) with no history of acne and similar age and sex distribution. All participants were between 16 and 40 years of age, and informed consent was obtained from each individual before participation. Statistical analyses were performed using SPSS version 15.0 (IBM SPSS, Armonk, NY, USA). The Shapiro-Wilk test was used to assess the normality of data distribution. For normally distributed variables, the Independent Samples T-test was applied, while the Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed variables. Continuous variables were presented as median (Q1–Q3) or mean ± standard deviation (SD). Categorical variables were expressed as frequency (n) and percentage (%), and analyzed using the Chi-square test. Results: In the patient group, 65% (n=26) were female and 35% (n=14) were male, whereas in the control group, 60% (n=24) were female and 40% (n=16) were male. Although the number of females was higher in both groups, the difference in gender distribution was not statistically significant (p=0.644). Serum vitamin B12 levels were significantly lower in the patient group compared to the control group (p=0.015). Conversely, MDA levels were significantly higher in the patient group (p=0.043). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of age, BMI, and levels of homocysteine, vitamin E, vitamin B6, folic acid, zinc, and copper (all p>0.05). According to the ROC analysis for vitamin B12 and MDA, the cutoff value for vitamin B12 was determined as 343.10 ng/L, demonstrating a sensitivity of 62.5% and specificity of 60% (AUC = 0.659, p < 0.015). The cutoff value for MDA was 22.80 µmol/L, with a sensitivity of 80% and specificity of 45% (AUC = 0.623, p = 0.057). In addition, the ROC analysis confirmed that vitamin B12 could serve as a significant marker in distinguishing acne vulgaris (p = 0.015). Furthermore, binary logistic regression analysis showed that vitamin B12 was statistically significant (p = 0.015) and identified as an independent predictor for acne vulgaris. Discussion: The findings of this study suggest that oxidative stress may play a significant role in the pathogenesis of acne vulgaris. The markedly elevated MDA levels in the patient group indicate that oxidative cellular damage might contribute to disease development. Additionally, the lower levels of vitamin B12 may be associated not only with impaired homocysteine metabolism but also with its roles in skin health and immune function, potentially influencing the course of the disease. Although no statistically significant differences were observed for homocysteine, vitamin E, vitamin B6, folic acid, zinc, and copper, this may be due to the relatively small sample size or individual biochemical variability among participants. Conclusion: This study demonstrates that oxidative stress may be an important factor in the pathogenesis of acne vulgaris, with increased MDA levels and vitamin B12 deficiency potentially playing key roles in this process. Maintaining adequate vitamin B12 levels may contribute to the prevention of acne, enhance treatment efficacy, or reduce treatment-related side effects. Further large-scale, prospective studies are warranted to better clarify the roles of homocysteine, vitamin B12, vitamin B6, folic acid, vitamin E, zinc, copper, and MDA in acne vulgaris and to support the development of more targeted therapeutic approaches.