Bireylerin omega-3 yağ asitleri tüketim düzeylerinin yaşam memnuniyetleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of individuals' omega-3 consumption levels on their life satisfaction
  1. Tez No: 947255
  2. Yazar: SUDENUR KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde beslenmenin hastalıklar üzerine etkisi ile ilgili yapılan çalışmalar artmaktadır. Bununla birlikte yapılmış olan çalışmalar sonucundan psikolojik ruh halinin omega 3 yağ asitlerinin iyileştirebileceği kanısına varılmıştır. Bu çalışma omega 3 yağ asitleri tüketim düzeylerinin yaşam memnuniyet düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanarak yapılmıştır. Bartın ilinde bulunan Dr. Gülşah Aslan Muayenehanesi'ne gelen ve yaşları 20-64 yaş arası olan 384 gönüllü bireye yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Ankette sosyodemografik özellikler, omega 3 yağ asitleri beslenme alışkanlıkları, bilgi ve tutumları ile ilgili sorular yer almaktadır. Bireylerin omega 3 yağ asidi tüketim düzeylerini saptamak amacıyla 2 gün hafta içi 1 gün hafta sonu olmak koşulu ile 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Yaşam memnuniyet düzeylerini ölçmek için 8 soruluk 5'li likert tipten oluşan Yaşam Memnuniyet Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeğin puanlanması 8 ile 40 puan arasında değişkenlik göstermektedir. Daha yüksek puan durumu daha iyi yaşam memnuniyet düzeylerini ifade etmektedir. Üç günlük besin tüketim kaydından gelen omega 3 yağ asitleri miktarını hesaplamak için Beslenme Bilgi Sistemleri Paket Prgoramı (BeBiS) 8.1 tam versiyon programı kullanılmıştır. Araştırmadan gelen verilerin analizi içinde IBM SPSS Statistics 26 programı aracılığı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, the studies conducted on the effect of nutrition on diseases are increasing. However, from the results of the studies conducted, it has been concluded that omega-3 fatty acids can improve psychological mood. This study was conducted to investigate the effect of omega-3 fatty acid consumption levels on life satisfaction levels. Located in Bartın province, Dr. The face-to-face survey method was applied to 384 volunteer individuals who came to Gülşah Aslan Practice and whose ages were between 20 and 64 years Dec. The questionnaire includes questions about sociodemographic characteristics, omega 3 fatty acids eating habits, knowledge and attitudes. In order to determine the omega 3 fatty acid consumption levels of individuals, a 3-day food consumption record was taken on the condition that it was 2 days on weekdays and 1 day on weekends. A Life Satisfaction Scale consisting of 5 likert type with 8 questions was applied to measure life satisfaction levels. The scoring of the scale varies Decently between 8 and 40 points. A higher score status indicates better life satisfaction levels. The Nutrition Information Systems Package Proframs (BeBiS) 8.1 full version program was used to calculate the amount of omega-3 faty acids from the three-day food consumption record. In the analysis of the data from the research, it was analyzed by IBM SPSS Statistics 26 program.