Kurşun içeren lehim alaşımlarının zırhlama özelliklerinin belirlenmesi
Determination of shielding properties of solder alloys containing lead
- Tez No: 947256
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TIRAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte radyasyon yayan cihazların kullanılması, radyasyon maruziyetinin artmasına ve insanların bu tür cihazların yaymış olduğu radyasyona bağlı hastalıklara maruz kalmasına neden olmaktadır. Son zamanlarda bu tür cihazlardan yayılan radyasyonu en aza indirebilecek zırhlama malzemeleri üzerinde durulmaktadır. Bu tez çalışmasında kurşun (Pb) elementi; Bizmut (Bi), İndiyum (In), Kalay (Sn) elementleriyle birleştirilerek yedi farklı alaşım elde edilmiştir. Üretilen Pb0.5Bi0.4In0.1; Pb0.6Bi0.4; Pb0.5Sn0.5; Pb0.7Sn0.3; Pb40Sn60; Pb60Sn40 kurşun içeren alaşım numuneleri 59.5 keV, 1172 keV, 662 keV foton enerjisi aralığında 241Am, 60Co ve 137Cs radyoaktif kaynaklarından yayımlanan enerjilerde Ge dedektörü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Zırh kalitesi için elde edilen lineer soğurma katsayısı (LAC), kütle soğurma katsayısı (MAC), yarı değer kalınlığı (HVL), onda bir değer kalınlığı (TVL), ortalama serbest yol (MFP) ve etkin atom numarası (Zeff) deneysel değerleri ile teorik (Phy-X/PSD) sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, the use of radiation-emitting devices has led to an increase in radiation exposure and caused people to be exposed to diseases related to the radiation emitted by such devices. Recently, there has been a focus on shielding materials that can minimize the radiation emitted by such devices. In this thesis study, seven different alloys were obtained by combining lead (Pb) element with Bismuth (Bi), Indium (In), Tin (Sn) elements. The produced Pb0.5Bi0.45In0.1; Pb0.6Bi0.4; Pb0.5Sn0.5; Pb0.7Sn0.3; Pb40Sn60; Pb60Sn40 lead containing alloy samples were carried out using a Ge detector in the photon energy range of 59.5 keV, 1172 keV, 662 keV at energies emitted from 241Am,60Co and 137Cs radioactive sources. The linear absorption coefficient (LAC), mass absorption coefficient (MAC), half value layer (HVL), tenth value layer (TVL), mean free path (MFP) and effective atomic number (Zeff) obtained for the armor quality were compared with the experimental values and theoretical (Phy-X/PSD) results.