Koroner arter hastalarında omega-3 suplemantasyonunun serum fetuin-A düzeyi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of omega-3 supplementation on serum fetuin-A level in coronary artery disease
- Tez No: 796516
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışma koroner arter hastalarında omega-3 suplemantasyonunun beslenme durumundan etkilendiği düşünülen serum fetuin-A düzeyi üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma yaşları 35-75 yıl arasında değişen, koroner arter hastalığı (KAH) tanısını yeni almış 34 birey (vaka grubu) ile KAH olmayan 40 birey (kontrol grubu) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma başlangıcında tüm bireylere tanımlayıcı bilgilerinin, beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel aktive düzeylerinin sorgulandığı anket formu uygulanmış, vücut bileşimleri ve biyokimyasal parametreleri analiz edilmiş, antropometrik ölçümleri ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış ve Gensini ve SYNTAX skorları hesaplanmıştır. İki gruba ayrılan vaka grubuna (GrupV-1 (n:16); GrupV-2 (n:18)) az yağlı az kolesterollü diyet anlatılmış, GrupV-1'e 8 hafta boyunca 1.560 mg/gün omega-3 verilmiştir. Çalışma süresince ve sonunda çalışma başında alınan bazı veriler tekrarlanmıştır. Çalışma başlangıcında vaka grubundaki bireylerin serum fetuin-A (ng/mL) konsantrasyonlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu (p0,05); GrupV-1 ve GrupV-2'deki bireylerin serum fetuin-A konsantrasyonlarının çalışma başlangıç değerlerine göre anlamlı düzeyde düştüğü (p0,05). Bu sonuçlar yüksek serum fetuin-A konsantrasyonlarının KAH için bir risk faktörü olabileceğini ve serum fetuin-A düzeyi ile beslenme durumu arasında ilişki olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of omega-3 supplementation on serum fetuin-A level, which is thought to be affected by nutritional status in coronary artery disease (CAD) patients. The study was carried out on 34 participants (case group) who were newly diagnosed with CAD and 40 participants without CAD (control group) aged between 35-75 years. At the beginning of the study, a questionnaire form in which descriptive information, nutritional habits and physical activity levels were questioned was applied to all individuals, body compositions and biochemical parameters were analyzed, anthropometric measurements and three days food consumption records were taken, and Gensini and SYNTAX scores were calculated. Low-fat, low-cholesterol diet was explained to the case group divided into two groups (Group V-1 (n:16); Group V-2 (n:18)), and 1.560 mg/day omega-3 was given to Group V-1 for 8 weeks. During and at the end of the study, some data obtained at the beginning of the study were repeated. At the beginning of the study, the serum fetuin-A (ng/mL) concentrations of the participants in the case group were higher than the control group (p0.05); It was determined that the serum fetuin-A concentrations of the participants in GroupV-1 and GroupV-2 decreased significantly compared to the starting values of the study (p0.05). These results suggest that high serum fetuin-A concentrations may be a risk factor for CAD and that there may be a relationship between serum fetuin-A level and nutritional status.