Magnezyum ve bor bileşikleri katkısı ile üretilen orta yoğunlukta lif levhaların (MDF) teknolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of technological properties of medium density fiberboards (MDF) produced with addition of magnesium and boron compounds
  1. Tez No: 947257
  2. Yazar: ABBAS ATAHAN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA USTAÖMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, magnezyum ve bor içerikli bileşiklerin tutkala ilave edilmesiyle orta yoğunlukta lif levhalar (MDF) üretilmiş ve bu levhaların bazı özelliklerindeki değişimler belirlenmiştir. Magnezyum bileşikleri hem tek olarak hem de çinko borat, borik asit ve sodyum perborat tetrahidrat ile karışım halinde hazırlanarak üre formaldehit (ÜF) tutkalına karıştırılmış ve MDF levha üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretim sonrasında hazırlanan MDF levha örneklerinin bazı mekanik, fiziksel, yanma-termal ve yüzey özellikleri üzerinde bu maddelerin etkisi test edilerek araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; MDF levha örneklerinin araştırılan özellikleri üzerinde, kullanılan kimyasal madde türünün ve karışımların etkisi olduğu bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda, magnezyumlu bileşiklerin tek başına veya bor ile birlikte uygulanmasının MDF levhalarının incelenen özellikleri üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirlenmiştir. Bu maddelerin tutkala ilavesiyle levha örneklerinin mekanik, fiziksel ve yüzey özelliklerinde iyileşmeler gözlemlenirken, yanmaya karşı dayanımları artmış ve termal iletkenlik değerleri değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Medium Density Fiberboard (MDF) panels were produced by incorporating magnesium- and boron-containing compounds into the resin, and changes in the properties of these panels were determined. Magnesium compounds were prepared both individually and in combination with zinc borate, boric acid, and sodium perborate tetrahydrate, then mixed into urea-formaldehyde (UF) adhesive for MDF production. After production, the effects of these chemicals on certain mechanical, physical, combustion-thermal, and surface properties of the MDF samples were tested and analyzed. The results indicated that the type of chemical compound and mixtures used had an impact on the investigated properties of the MDF samples. As a result of this study, the application of magnesium compounds either alone or in combination with boron positively influenced the studied properties of the MDF panels. With the addition of these chemicals to the resin, improvements were observed in the mechanical, physical, and surface properties of the board samples, while their fire resistance increased and thermal conductivity values varied.