Acil serviste non varisiyel üst gastrointestinal sistem kanama tanısı alan hastalarda preendoskopik rockall skoru ile klinik seyir ilişkisi
The relation between preendoscopic rockall score and clinical outcome of the patients diagnosed nonvariceal upper gastrointestinal bleeding in the emergency department
  1. Tez No: 947265
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZGÜR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran akut nonvarisiyel üst gastrointestinal sistem kanamalı hastaların preendoskopik Rockall skoru (PreRS) ile klinik seyri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Retrospektif olan çalışmamıza 1 Ağustos 2014 ve 31 Temmuz 2015 arası acil servise başvuran 18 yaş üstü nonvarisiyel üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı alan hastalar dahil edildi. Medikal bilgiler standart bir form kullanılarak kaydedildi. Hastaların preendoskopik ve tam Rockall skorları hesaplandı. Preendoskopik Rockall skoru 0 olan hastalar düşük riskli, 1 ve üzeri olan hastalar yüksek riskli olarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz için ki kare testi, fischer testi, mann whitney u testi, kolmogorov simirnov testi ve spss 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 368 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 63,03±17,43 idi. PreRS'na göre hastaların 56'sı (% 15,2) düşük riskli, 312'si (% 84,8) yüksek riskli gruptaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study was to evaluate the relation between preendoscopic Rockall score (PreRS) and clinical outcome of the patients admitted to emergency department with nonvariceal upper gastrointestinal bleeding. Material and Method: Patients over 18 years of age who admitted to our emergency department due to the nonvariceal upper gastrointestinal bleeding between 1 august 2014 and 31 july 2015 were included in this retrospective study. Medical data were recorded using a standardised form. Preendoscopic and total Rockall scores of the patients were calculated. Patients with PreRS equal to 0 and ≥1 were accepted as low risk and high risk group, respectively. Chi-square test, fischer test, mann whitney u test, kolmogorov smirnov test and spss 22.0 were used for the statistical analysis of data. Results: A total of 368 patients were included in this study. The mean age of the patients was 63,03±17,43 years of age. According to the calculated PreRS 56 (15,2%) of the patients were at low risk group whereas 312 (84,8%) of patients were at high risk group. The ratio of the patients with endoscopic Forrest IIc and III ulcers in the high risk PreRS group was significantly lower than the low risk PreRS group (p0,05). Conclusion: Despite various restrictions, PreRS is helpful for risk stratification of the patients admitted to the emergency department with nonvariceal upper gastrointestinal bleeding but gives little help in predicting the clinical outcome of these patients.